Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie rodzaje kluczy będą przydatne dla każdego majsterkowicza
Klucze warsztatowe przydadzą się w każdym domu. Nawet jeśli nie mam umiejętności czy ochoty do dokonywania drobnych napraw czy usprawnień, klucze przydadzą się na wypadek awarii. Prawdziwy majsterkowicz wie jednak, że bez zestawu kluczy się nie obędzie. Najlepiej, aby zawierał on narzędzia, które przydadzą się najczęściej. Nie ma bowiem nic gorszego od konieczności dokupienia kluczy tylko dlatego, że ich zestaw był niekompletny.
Po pierwsze – klucze płaskie
Klucze płaskie są podstawą każdego zestawu narzędzi. Stosuje się je do odkręcania oraz zakręcania śrub o sześciokątnych łbach, ale sprawny majsterkowicz znajdzie dla nich także inne zastosowania. Niestety, tego rodzaju klucze wygodne są głównie wtedy, gdy śruba umiejscowiona jest w łatwo dostępnym miejscu. Tylko wtedy będziemy mieli dość miejsca, by manipulować kluczem płaskim. Najczęściej spotykane śruby mają rozmiar 8, 10, 11 i 13, więc jeśli mamy zakupić tylko kilka kluczy płaskich, najlepiej zdecydować się na takie, które opatrzone są właśnie tymi liczbami. Odpowiednie dobranie klucza do śruby ma ogromne znaczenie – nie tylko dlatego, że jej wykręcenie może się nie powieść. Niedopasowanie narzędzia do śruby może spowodować jej uszkodzenie, przez co nie będzie nadawała się do użytku, a jej wykręcenie czy wkręcenie wymagać będzie dodatkowych, dużo bardziej skomplikowanych niż klucze płaskie narzędzi. Wszelkie ich typy zakupimy w sklepie internetowym Beta.
Klucze płasko-oczkowe, dynamometryczne i z grzechotką
Klucze płasko‐oczkowe mają zwykle dwie końcówki – jedną tożsamą z kluczem płaskim, a drugą zakończoną oczkiem. Zabezpiecza ona dodatkowo wykręcaną śrubę. Klucze płasko‐oczkowe z grzechotką są przydatne zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Istnieją także klucze półotwarte i płasko‐oczkowe krótkie. Innym rodzajem kluczy są klucze dynamometryczne, które ułatwiają dokręcanie śruby, gdy brakuje nam siły do zrobienia tego w konwencjonalny sposób.
Klucze imbusowe i pozostałe
Każdemu majsterkowiczowi od czasu do czasu przydadzą się także inne rodzaje kluczy, takie jak chociażby klucze imbusowe. Bardziej zaawansowani z nich docenią klucze rurowe przeznaczone do prac hydraulicznych, klucze hakowe czy klucze fajkowe. Wiele zależy tutaj od tego, jakich prac podejmuje się złota rączka – istotne jest, aby to do nich dobrać właściwy zestaw kluczy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana