Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie problemy narządów ruchu najczęściej dotyczą osób starszych?
Choroby narządu ruchu są jednymi z najczęściej pojawiających się schorzeń u osób starszych. Wraz z wiekiem ciało coraz wolniej się regeneruje, pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe oraz problemy z kręgosłupem. Dlatego warto dbać o zdrowie na każdym etapie życia, aby jak najdłużej zachować dobrą formę. Jakie problemy związane z narządem ruchu pojawiają się najczęściej u osób starszych?
Na jakie choroby związane z narządem ruchu chorują seniorzy?
Narząd ruchu obejmuje układ szkieletowy oraz mięśniowy. Ich funkcją jest umożliwienie wykonywania wszystkich ruchów ciała, zmianę jego ułożenia oraz utrzymywania odpowiedniej postawy. Dlatego schorzenia narządu ruchu mogą być różnorodnego pochodzenia.
Przeczytaj również: Jak i kiedy umieścić seniora w domu opieki?
Osoby starsze, które mają problemy z narządem ruchu najczęściej zaczynają wolniej wykonywać wszelkie ruchy. Napięcie mięśniowe może być wzmożone lub znacznie obniżone, przez co pojawiają się problemy z poruszaniem się. Starsza osoba może zacząć szurać nogami i robić małe kroki. Czasami pojawia się drżenie kończyn, zarówno w czasie wykonywania jakiejś czynności, jak i w spoczynku. Dodatkowo seniorzy często mają problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała, dlatego przy chodzeniu zaczynają pochylać się znacząco do przodu. Osoby starsze skarżą się również na uczucie ciężkości oraz bólu w poszczególnych częściach kończyn, np. kolanach lub stopach. Należy jednak pamiętać, że każde schorzenie ma różne objawy, dlatego nie można bagatelizować żadnych objawów i należy udać się do specjalisty.
U starszych osób choroby związane z narządem ruchu mogą wynikać z wcześniejszych urazów i wypadków, przebytych operacji lub w wyniku podeszłego wieku. Najczęściej są to schorzenia związane ze stawami oraz kręgosłupem. Starsze osoby borykają się z licznymi zmianami zwyrodnieniowymi stawów, które dotyczą przeważnie kolan, bioder lub rąk. Pojawia się ból przy wykonywaniu ruchów w chorobowo zmienionym miejscu. Na przykład kiedy osobę starszą zaczynają boleć nogi to może oznaczać chorobę związaną z kręgosłupem. Zwyrodnienia w kręgosłupie powodują uciskanie nerwów, a to skutkuje bólem przy chodzeniu.
Jak można wspomóc leczenie narządów ruchu?
Każda choroba na początku powinna zostać zdiagnozowana przez lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie. Jednak istnieje szereg możliwości wspomagających proces zdrowienia. Często choroby narządu ruchu wynikają z nadwagi, a czasem nawet ze zmian miażdżycowych. Dlatego pierwszym krokiem powinna być zmiana diety oraz wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń.
Jak mówi fizjoterapeuta z Uzdrowiska Nałęczów: Wbrew pozorom przy chorobach dotyczących narządu ruchu u osób starszych jedną z najlepszych metod leczenia jest zastosowanie dobranych przez fizjoterapeutę lub lekarza ćwiczeń. Pozwalają one na wzmocnienie określonych mięśni, które odciążają chore okolice. Szczególnie są polecane przy chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa. Najlepiej, żeby osoba starsza ćwiczyła pod okiem specjalisty, ponieważ może on nadzorować postępy oraz korygować błędy przy wykonywaniu ćwiczeń.
Inną metodą wspomagającą leczenie różnych schorzeń, które utrudniają poruszanie się są zabiegi lecznicze. Należą do nich między innymi masaże pozwalające na pobudzenie we właściwy sposób mięśni oraz ustabilizowanie napięcia mięśniowego. Dodatkowo dobrym wyborem są okłady Fango, które przynoszą ulgę w czasie bólów kręgosłupa i stawów. Polecanym rozwiązaniem na polepszenie zdrowia jest wyjazd do ośrodka, który oferuje takie usługi. Osoba starsza może w tym czasie odpocząć fizycznie i psychicznie od codziennego życia, co pozytywnie wpływa na formę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana