Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie prace można wykonać za pomocą dodatkowego osprzętu do wózków widłowych?
Wózki widłowe są najczęściej wykorzystywane do układania towaru i przewożenia ładunków na widłach. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że są to maszyny znacznie bardziej uniwersalne. Większość wózków widłowych można wyposażyć w dodatkowy osprzęt, pozwalający przekształcić je w maszyny do zupełnie nowych prac. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, do czego mogą posłużyć te pojazdy.
Chwytanie różnych elementów
Jednymi z najczęściej wykorzystywanych rodzajów osprzętu do wózków widłowych są chwytaki. Jak można się domyślić po samej ich nazwie, umożliwiają łapanie i przytrzymywanie różnych towarów podczas transportu. Najczęściej spotykane są chwytaki do beczek – stalowych i plastikowych, stojących i leżących, do chwytania jednej beczki lub kilku jednocześnie – oraz chwytaki do opon, bel czy wyrobów betonowych. Istnieją także specjalne chwytaki do usprawniania prac rolniczych, na przykład wybierania kiszonki czy układania bel siana.
Transport zawieszonych ładunków
Za pomocą wysięgnika można zamienić wózek teleskopowy w niewielki żuraw, który pozwoli na transportowanie zawieszonych ładunków. Dostępne są wysięgniki przedłużane, z wciągarką, z hakiem czy nastawne. Wózek widłowy z wysięgnikiem można wykorzystać do transportu i układania drewna w tartaku, przenoszenia dźwigarów i belek na placu budowy czy transportu różnych elementów w zakładzie produkcyjnym.
Transport materiałów sypkich i płynnych
Wózek widłowy nada się także do transportu materiałów sypkich i płynnych – wystarczy wyposażyć go w odpowiedni czerpak. Za jego pomocą możliwe jest transportowanie węgla, piasku czy odpadów, zbieranie płodów rolnych, a nawet przenoszenie betonu czy błota. Z kolei dzięki łyżce – skarpowej, podsiębiernej czy dwudzielnej – można przekształcić wózek widłowy w maszynę do kopania.
Przepychanie materiałów i odśnieżanie
Wózek widłowy świetnie sprawdzi się również w roli spycharki. Wystarczy wyposażyć go w pług, który pozwoli na poradzenie sobie z gruzem oraz innymi materiałami sypkimi. Zimą, w przypadku mniej lub bardziej obfitych opadów śniegu, wózek widłowy może zostać wykorzystany do odśnieżania. Pług będzie przydatny przede wszystkim w przypadku tych magazynów, w których prace prowadzone są na zewnątrz.
Unoszenie ludzi i ładunków
Ciekawym rodzajem osprzętu do wózków widłowych są platformy robocze, które umożliwiają unoszenie pracowników oraz ładunków na duże wysokości. Przydadzą się one między innymi podczas prac naprawczych przy infrastrukturze energetycznej, wycinaniu gałęzi czy budowie konstrukcji scenicznych. Dzięki wyposażeniu wózka w platformę roboczą można zrezygnować z zakupu oddzielnego podnośnika.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze osprzętu do wózków widłowych?
Decydując się na zakup osprzętu do wózków widłowych, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Wybierając osprzęt do wózków widłowych, należy przede wszystkim sprawdzić, czy można zamontować go na firmowych pojazdach. Nie każdy rodzaj osprzętu będzie bowiem kompatybilny ze wszystkimi rodzajami i modelami wózków – tłumaczy pracownik sklepu Inicjatywy Północno-Zachodniej, który zajmuje się sprzedażą nowych i używanych wózków widłowych oraz osprzętu do nich. Przedsiębiorca powinien też przeanalizować, jaki rodzaj osprzętu i o jakich parametrach sprawdzi się najlepiej. Być może jedno akcesorium będzie odpowiednie do różnych prac. Ponadto warto zapoznać się z dokumentacją osprzętu i deklaracją zgodności oraz solidnością wykonania i stabilnością montażu – kończy ekspert.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana