Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie powikłania zdrowotne może wywoływać bruksizm?
Czy wiesz, że bruksizm, czyli zgrzytanie zębami może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych? Nie tylko wpływa na stan uzębienia, ale również skutkuje licznymi powikłaniami zdrowotnymi. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku i przeanalizujemy, jakie konsekwencje zdrowotne może wywoływać bruksizm. Zapoznaj się z nimi, by mieć świadomość możliwych dolegliwości.
Nadmierne obciążenie stawów skroniowożuchwowych
Staw skroniowożuchwowy to kluczowy element układu ruchowego żuchwy, który pozwala na swobodne otwieranie i zamykanie ust oraz przesuwanie żuchwy w bok. Podczas zgrzytania zębami dochodzi do nadmiernego obciążenia SSŻ, co może prowadzić do przeciążenia stawów, ich uszkodzenia oraz rozwoju zapaleń. Pojawiające się bóle stawów skroniowożuchwowych są jednym z najczęstszych objawów bruksizmu i wiążą się także z bólami głowy czy szyi.
Przeczytaj również: Bruksizm – objawy i sposoby leczenia
Poważne uszkodzenia zębów
Pracownik kliniki medycyny estetycznej Sublimed w Krakowie wyjaśnia: Zgrzytanie zębami niewątpliwie prowadzi do przyspieszonego ścierania szkliwa, które pełni funkcję ochronną dla zębów. W sytuacji, gdy jest ono uszkodzone, wzrasta ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób przyzębia. Ponadto bruksizm może sprawić, że zęby stają się słabsze i bardziej podatne na pęknięcia oraz złamania.
Problemy z przyzębiem
W wyniku nadmiernego obciążenia siłą zgryzu dochodzi także do przeciążenia tkanek przyzębia, czyli ozębnej i dziąseł. Długotrwałe naciskanie może prowadzić do ich przeciążenia, uszkodzenia, a nawet do recesji dziąseł i choroby przyzębia. To już wystarczające zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej, które często w konsekwencji doprowadza do utraty zębów.
Bóle głowy i migreny
Leczenie bruksizmu jest bardzo ważne, ponieważ może być on również przyczyną bólów głowy i migren – szczególnie tych o poranku. Wynika to z nadmiernego napięcia mięśni twarzy oraz stawów skroniowożuchwowych podczas zgrzytania zębami. Bóle głowy spowodowane bruksizmem są często mylone z innymi przyczynami, przez co trudno jest je zidentyfikować jako objaw tego schorzenia.
Zaburzenia snu
Osoby dotknięte bruksizmem często mają problem z nieprzerwanym, regenerującym snem. Zgrzytanie zębami przyczynia się do pogorszenia jakości snu, prowadząc do częstszego budzenia się w nocy, bezsenności czy zmęczenia. Z kolei brak regeneracji organizmu sprzyja narastaniu stresu, który jest jednym z czynników prowokujących bruksizm, tworząc tym samym błędne koło.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana