Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie pomoce dydaktyczne przydadzą się do ćwiczeń logopedycznych z dzieckiem z Aspergerem?

Spis treści
- Trudności językowe dzieci z zespołem Aspergera
- Zalety gier planszowych w terapii dzieci z Aspergerem
Zespół Aspergera jest zaburzeniem rozwoju układu nerwowego ze spektrum autyzmu, diagnozowanym zwykle między trzecim a ósmym rokiem życia. Dziecko dotknięte tym schorzeniem jest wycofane, ma trudności z nawiązywaniem relacji międzyludzkich i porozumiewaniem się na poziomie werbalnym i niewerbalnym. Towarzyszą mu czasem również zaburzenia mowy. Na szczęście objawy te można złagodzić w toku terapii wspomaganej użyciem odpowiednich pomocy dydaktycznych.
Trudności językowe dzieci z zespołem Aspergera
Dzieci dotknięte zespołem Aspergera przejawiają różne problemy komunikacyjne. Nie potrafią poprawnie używać wielu gestów, mają ograniczoną mimikę twarzy, unikają kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Ich język bywa bardzo precyzyjny, ale żarty słowne, metafory i frazeologizmy są dla nich bardzo trudne lub niemożliwe do prawidłowego odczytania. Dzieci z Aspergerem mogą mieć trudności w budowaniu zdań i dłuższych wypowiedzi, odmianą wyrazów oraz dostrzeżeniem sarkazmu czy odczytywaniem emocji. By dobrze funkcjonowały w społeczeństwie, niezbędne są ćwiczenia pod okiem logopedy z wykorzystaniem rozmaitych akcesoriów logopedycznych.
Przeczytaj również: Malowanie farbami jako sposób na rozwijanie kreatywności u dziecka
Z jakich akcesoriów logopedycznych warto korzystać podczas terapii?
Dobrze dobrane pomoce dydaktyczne ułatwiają i uatrakcyjniają ćwiczenia zarówno samego aparatu mowy, jak i kompetencji językowych. Dobrze sprawdzają się różnego rodzaju historyjki obrazkowe i karty przeznaczone do omawiania z logopedą lub opiekunem – na ich przykładzie można dostrzec i wyjaśniać sytuacje, których dziecko nie rozumie. Rozwijaniu fleksji służą czytanki złożone ze słów i obrazków, które należy nazwać i prawidłowo odmienić w zdaniu. Naukę budowania dłuższych wypowiedzi można wspomóc poprzez tzw. kości opowieści, czyli zadanie polegające na stworzeniu historii na podstawie wylosowanych obrazków.
Przeczytaj również: Samochód RC jako idealny pomysł na prezent dla chłopca na dzień dziecka.
W rozwijaniu umiejętności społecznych nieocenioną pomocą są książeczki przeznaczone dla dzieci ze spektrum autyzmu takie jak seria „Uczę się mówić z Fretką” stymulujące rozwój mowy i sprawność językową.
Przeczytaj również: Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień
Zalety gier planszowych w terapii dzieci z Aspergerem
W terapii logopedycznej dzieci z Zespołem Aspergera doskonale sprawdzają się gry planszowe, których szeroki wybór znajdziemy w sklepie logopedycznym Komlogo. Konkretne zasady i instrukcje to coś, co dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu dobrze rozumieją, a wspólna zabawa pozwala im w naturalny sposób ćwiczyć nie tylko mowę, ale i interakcje społeczne. Gry logopedyczne pozwalają na ćwiczenie wymowy, opowiadania i rozwijają zasób słownictwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana