Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie polskie dania są najbardziej lubiane i cenione?
Nie samym schabowym Polska żyje. Rodzima kuchnia to coś więcej niż popularne kotlety z kapustą, tak popularne w barach szybkiej obsługi. Co powinno się znaleźć w menu restauracji polskiej? Jakie dania cieszą się największą popularnością? Za co obcokrajowcy kochają nasze lokalne przysmaki? Sprawdź historię kuchni polskiej!
Czym tak naprawdę chata bogata?
Kuchnia polska to niemal dokładne odbicie burzliwych dziejów naszego państwa. Zaglądając do garnka, przeglądamy się w kotle historii – równie pięknej, jak trudnej. Przeglądając menu w restauracji polskiej, od razu zauważymy popularne nazwy, z których brzmieniem jesteśmy za pan brat, ale mało kto wie, że w naszej kuchni jest całe mnóstwo wpływów różnych grup etnicznych i regionów. Można wyróżnić inspiracje kulturą żydowską, włoską, niemiecką, francuską, a nawet turecką czy rosyjską.
Przeczytaj również: O czym pamiętać wybierając menu weselne?
Co było podstawą diety naszych przodków kilka stuleci temu? Przede wszystkim węglowodany, w szczególności warzywa korzeniowe i strączki. Wbrew pozorom mięso było raczej rarytasem, zjadano najchętniej dziczyznę, wieprzowinę, drób oraz ryby słodkowodne. Domowa kuchnia polska stała jednak wyrobami z mleka i przetworami. Trudno sobie było wyobrazić posiłek bez zupy, klusek czy pierogów.
Za co kochamy kuchnię polską?
Czy można sobie wyobrazić wizytę w restauracji polskiej bez schabowego? Oczywiście, że tak! Popularnym daniem jest chociażby golonka, czyli gotowana aż do miękkości część szynki bądź łopatki wieprzowej, podawana zazwyczaj z chrzanem, kapustą lub grochem. To potrawa dobrze zakorzeniona w rodzimej tradycji kulinarnej, choć tak naprawdę jest zapożyczona z kuchni niemieckiej. Golonka tak mocno wsiąkła w nasz narodowy krajobraz, że dzisiaj trudno ją postrzegać jako obcą specjalność.
Symbolem polskiej kuchni jest bigos – danie jednogarnkowe, kojarzące się ze specjalnymi okazjami, kochane przez obcokrajowców. W czasach szlacheckich była to potrawa chętnie zabierana na polowania, przez co często bigos określamy jako myśliwski. Istnieje wiele sposobów jego przyrządzania. Możemy chociażby wymieć bigos litewski (z dodatkiem jabłek), hultajski (z dodatkiem słoniny) i myśliwski (z kawałkami soczystej dziczyzny). Ważnymi składnikami – oprócz kapusty, wędliny i mięsa – są także suszone grzyby, wino, przyprawy, wędzone śliwki.
Jak smakuje polska tradycja w XXI wieku? Dowiedz się, odwiedzając restaurację Zielona Zatoka pod Krakowem! – to miejsce, gdzie zjesz ulubione dania narodowe w nowoczesnej odsłonie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana