Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie naczynia są przyjazne środowisku?
Zanieczyszczenie środowiska jest jednym z powodów postępujących zmian klimatycznych. Codzienne wybory konsumenckie mają znaczenie dla dobrostanu naszej planety. Jeszcze bardziej ważne są decyzje podejmowane przez producentów i przedsiębiorców, którzy tworzą atrakcyjne oferty dla swoich klientów. Przemysł spożywczy i gastronomia produkują bardzo dużo odpadów. Problem stanowią, chociażby naczynia jednorazowe – jak sobie z nimi poradzić? Jakie naczynia są przyjazne środowisku? I czy jednorazówki zawsze są złe?
Oczywiście wszędzie tam, gdzie to możliwe, warto używać naczyń wielorazowych, ponieważ są dla środowiska najlepsze. Tam, gdzie to niemożliwe, trzeba postawić na naczynia jednorazowe i zadbać o właściwą gospodarkę odpadami w lokalu, aby jak największa część surowca została poddana recyclingowi – mówi ekspert z firmy ELTE s.p. z o.o.
Najprzyjaźniejsze środowisku są naczynia wielorazowe
Najprzyjaźniejszymi środowisku naczyniami są te, które można wielokrotnie używać. W restauracji posiłki serwuje się najczęściej na szklanych czy ceramicznych talerzach, które następnie można umyć, wysterylizować i używać ponownie, dopóki nie ulegną mechanicznego zniszczeniu.
Naczynia wielorazowe ze względów higienicznych mogą używać tylko te lokale, które są wyposażone w wyparzarkę i stanowisko do zmywania naczyń. Wszystko w trosce o zdrowie klientów. Jeśli w lokalu nie ma miejsca na sprzęt do sterylizacji naczyń lub model biznesowy nie przewiduje wydawania jedzenia na wielorazowych naczyniach, pozostają jednorazówki. Najlepsze dla środowiska są tzw. naczynia jadalne, np. z otrąb owsianych. W przeciwieństwie do jednorazówek z plastiku ulegną naturalnemu rozkładami. Wada? Ekologiczne naczynia jednorazowe są znacznie droższe od swoich papierowych i plastikowych odpowiedników.
Gastronomia to nie tylko serwowanie posiłków na miejscu, a wydawanie ich na wynos. Szkło jest w tej sytuacji niepraktyczne. Niektóre lokale ze względów etycznych i marketingowych wprowadzają wydawanie zup w litrowych szklanych słoikach, pobierając za nie kaucję. Jest to dobre rozwiązanie, ale nie wszystkie lokale gastronomiczne będą miały możliwości wprowadzić eko-rozwiązań. Jaka jest alternatywa? Opakowania jednorazowe.
Czy jednorazówki z plastiku mogą być dobre dla środowiska?
Niektórzy badacze twierdzą, że plastik to przyjazny materiał dla środowiska, tym samym można uznać za takie opakowania jednorazowe plastikowe. W świetle wszystkich doniesień ostatnich lat możesz zapytać – jak to? Już wyjaśniamy. Plastik jest tanim surowcem, do którego wyprodukowania zużywa się relatywnie mało energii i wody. W przeciwieństwie np. do papieru, który potrzebuje naturalnego surowca i zużywa tej wody bardzo dużo. Zużywanie energii wiążę się z emisją CO2, natomiast wody mamy ograniczone zasoby, które należy chronić.
Problem z plastikiem na świecie leży w niewłaściwej gospodarce odpadami. Plastiku, a więc również opakować jednorazowych, nie powinniśmy traktować jako odpad, ale jako surowiec, który powinien być poddany recyclingowi. Opakowania jednorazowe mogą stać się przyjazne środowisku, ale do tego potrzebna jest zmiana na wielu poziomach funkcjonowania społeczeństw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana