Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie materiały najlepiej chronią przed odleżynami?
Odleżyny to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka osób obłożnie chorych, unieruchomionych i z niepełnosprawnościami. Aby skutecznie zapobiegać i leczyć te schorzenia, najpierw należy zrozumieć, jak one powstają. W artykule wyjaśniamy mechanizm tworzenia się odleżyn i podpowiadamy, jakie materiały i opatrunki na tego typu problemy stosować.
Jak powstają odleżyny i jak im zapobiegać?
Odleżyny to inaczej rany, które tworzą się na skutek zaburzeń mikrokrążenia skóry spowodowane długotrwałym leżeniem lub utrzymywaniem pewnej pozycji przez długi czas. Niekiedy ucisk połączony jest z rozrywaniem skóry. Zmiany najczęściej pojawiają się w okolicach wyniosłości kostnych, czyli przy kościach ramiennych, kości ogonowej, biodrach itp. Z reguły tworzą się w miejscach, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka. Chcąc zapobiec odleżynom, trzeba się skupić na działaniach profilaktycznym, a przede wszystkim pilnowaniu częstych zmian pozycji leżącego czy właściwej pielęgnacji. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj materiałów, które mają kontakt ze skórą osoby chorej. Konieczne jest zapewnienie przewiewnej, bawełnianej bielizny oraz prześcieradła (najlepiej z gumką). Zaleca się również używanie specjalnych materacy przeciwodleżynowych zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza i redystrybucję ciśnienia. Materiał piankowy, z którego produkuje się takie materace gwarantują równomierny rozkład masy ciała.
Jakie opatrunki i materiały stosować przy odleżynach?
Rany trudno gojące się wymagają zastosowania specjalnych typów opatrunków. Na odleżyny zalecane są te wykonane z następujących materiałów:
- opatrunki poliuretanowe: wykonane z delikatnego, cienkiego materiału; chronią przed bakteriami;
- opatrunki hydrokoloidowe: warstwa żelowa sprzyja regeneracji naskórka;
- opatrunki alginianowe: przeznaczone do obfitych wysięków, chronią przed rozwojem bakterii i zapewniają właściwe nawilżenie;
- opatrunki hydrowłókniste: zalecane do ran głębokich i obficie wydzielających, nie należy ich używać w przypadku odleżyn suchych.
Chociaż nowoczesne opatrunki skutecznie wspomagają gojenie się ran i chronią przed zakażeniami, trzeba pamiętać, że podstawą jest profilaktyka, czyli przeciwdziałanie odleżynom, co pozwoli uniknąć długiego i bolesnego leczenia. Wysokiej jakości produkty i akcesoria ortopedyczne zapobiegające odleżynom można nabyć w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym Medikop.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana