Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie materace skutecznie chronią przed odleżynami?
Odleżyny to typowy problem, spotykany u osób obłożnie chorych i niesprawnych. Najlepiej jest od razu chorego przewlekle leżącego zaopatrzyć w odpowiednie środki, do których należy przede wszystkim materac przeciwodleżynowy. Powinno to być obowiązkowe wyposażenie wszystkich domów opieki. Jakie materace chronią przed odleżynami?
Co to są odleżyny?
Odleżyny to martwiczo zmieniona skóra, tkanka podskórna, a w skrajnych przypadkach nawet mięśnie i kości. Powstają najczęściej u osób obłożnie chorych, wskutek długotrwałego ucisku. Dochodzi wówczas do niedotlenienia tkanek. Odleżyny występują tam, gdzie z materacem (lub innym podłożem) styka się kościec. Oznacza to, że najbardziej narażone są pośladki, pięty, kość krzyżowa, kostki. Problem odleżyn dotyczy osób nieprzytomnych oraz niezdolnych do samodzielnego przemieszczania się i zmiany pozycji leżącej. Dlatego tak ważna jest odpowiednia opieka nad pacjentami pozostającymi długo w łóżku oraz stosowanie właściwego materaca przeciwodleżynowego. Odleżyny dzieli się na stopnie, w zależności od ich zaawansowania. Do profilaktyki odleżyn należy, poza zaopatrzeniem chorego w materac, zmienianie pozycji co dwie godziny. Już powstałe odleżyny traktuje się jak rany. Najważniejsza jest antyseptyka. Zakażenie odleżyny grozi nawet śmiercią w wyniku sepsy.
Przeczytaj również: Jakie materace zapobiegają powstawaniu odleżyn?
Jak wybrać materac przeciwodleżynowy?
Wybór dobrego materaca przeciwodleżynowego zależy od kilku czynników. Jest to przede wszystkim stopień odleżyn lub stopień ryzyka ich wystąpienia. Ponadto ważna jest sprawność i waga pacjenta. Istotne mogą być choroby współistniejące. Miękki materac piankowy optymalnie rozkłada nacisk. Umożliwia to jego przemyślana konstrukcja, oparta na kostkach sześcianu. Taki materac jest odpowiedni do profilaktyki i leczenia istniejących odleżyn do stopnia 1. W sklepie medycznym Rob-Med materace piankowe wyposażone są w praktyczny, oddychający pokrowiec z materiału. Dodatkowym zastosowaniem materacy piankowych jest terapia bólu, a także choroba Parkinsona. Ponadto dobrze sprawdzają się dla chorych z demencją oraz po udarze.
Pneumatyczne materace przeciwodleżynowe
Znacznie bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest materac pneumatyczny. Składa się on z sekcji, napełnianych powietrzem lub opróżnianych w cyklach. Pozwala to uniknąć punktów zwiększonego ucisku, a tym samym zapobiega odleżynom. Materace pneumatyczne można indywidualnie dopasować do wagi pacjenta. W najbardziej bogatej wersji materac pneumatyczny może być stosowany nawet dla chorych z odleżynami III stopnia. Wówczas jego trzecia część, poduszka, pozostaje napompowana, zapewniając stabilne podparcie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana