Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie korzyści płyną ze skupu i recyklingu złomu?
Ochrona środowiska naturalnego ma dziś kolosalne znaczenie dla przyszłości przyszłych pokoleń. Kluczową kwestię odgrywa tu nie tylko racjonalne wydobycie i wykorzystanie naturalnych zasobów Ziemi oraz walka z gazami cieplarnianymi, ale też prawidłowe zarządzanie odpadami. Złom to ten rodzaj śmieci, który najczęściej trafia do lasów i rowów. A przecież znacznie korzystniej jest sprzedać go w skupie. Dlaczego warto to robić? Jaki złom można łatwo spieniężyć?
Złom stalowy – krótka charakterystyka
Firmy zajmujące się handlem złomem dzielą tego typu odpady na dwa podstawowe rodzaje – złom stalowy i złom metali kolorowych. Stal jest materiałem powszechnie stosowanym w wielu branżach przemysłowych, co oznacza, że jest na nią bardzo duże zapotrzebowanie. Elementy stalowe stanowią główny budulec konstrukcji szkieletowych hal, magazynów czy turbin wiatrowych. Są także wykorzystywane do produkcji pokryć dachowych, maszyn oraz statków. Zużyte, uszkodzone komponenty stalowe określane są mianem złomu. Jak informuje specjalista z firmy Mega-Pol – złom stalowy jest niezwykle cenionym surowcem. Pracownicy skupów dzielą go na złom wsadowy, czyli taki, który może od razu zostać umieszczony w piecu hutniczym oraz niewsadowy, czyli taki, który nie nadaje się do bezpośredniego przetopu. Wcześniej należy poddać go obróbce mechanicznej. Dlaczego powtórne wykorzystanie stali jest tak ważne? Po pierwsze – nawet po obróbce złom stalowy nie traci swoich unikalnych właściwości, a po drugie – recykling złomu stalowego pozwala ograniczyć wydobycie surowców naturalnych oraz wykorzystanie energii potrzebnej do produkcji zupełnie nowej stali.
Przeczytaj również: Skup akumulatorów - znaczenie i wpływ na środowisko
Czym są metale kolorowe?
Skupy złomubardzo chętnie przyjmują również metale kolorowe, czyli nieżelazne. Możemy do nich zaliczyć:
miedź,
aluminium,
mosiądz,
żeliwo,
cynę,
ołów,
brąz.
Recykling metali kolorowych, podobnie jak recykling złomu stalowego, jest niezwykle istotny ze względów ekonomicznych i środowiskowych. Odzyskanie cennych surowców ze zużytych przedmiotów zajmuje mniej czasu i jest mniej obciążające dla środowiska naturalnego niż pozyskiwanie ich np. z rud w przypadku miedzi. A trzeba pamiętać, że metale kolorowe są nam potrzebne w wielu dziedzinach życia – w budownictwie, hutnictwie, technologii, motoryzacji czy energetyce. Jakie przedmioty zawierające złom nieżelazny można spieniężyć w skupie? Są to wszelkiego rodzaju sprzęty RTV i AGD, stare silniki samochodowe, rurociągi, puszki po piwie i napojach gazowanych czy miedziane druty. Każdy surowiec wyceniany jest przez skup inaczej. Najbardziej pożądanym towarem jest miedź. Za jej kilogram można otrzymać średnio 19 zł. Dla porównania – za kilogram aluminium dostaniemy ok. 3,5-4 zł. Wybierając skup, sprawdźmy, jakimi cieszy się opiniami i jakie stawki oferuje. Nie wszędzie bowiem można liczyć na uczciwość pracowników takiej firmy.
Przeczytaj również: Skup chłodnic - korzyści dla środowiska i przemysłu
Przeczytaj również: Skup puszek - wpływ na gospodarkę i środowisko
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana