Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie izolacje techniczne wykorzystuje się w systemach wentylacyjnych?
Systemy wentylacyjne narażone są na różne niebezpieczeństwa, np. ogień. Wszelkie zagrożenia wiążą się z nieustanną pracą z ciepłym i zimnym powietrzem. Użytkownicy wentylacji mogą także skarżyć się na hałas, towarzyszący przepływowi powietrza. Aby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie izolacje techniczne wentylacji. Dzięki nim cała instalacja funkcjonuje prawidłowo i bezpiecznie.
Czym są izolacje techniczne wentylacji?
Izolacje techniczne systemów wentylacyjnych wykonuje się w określonym celu – zabezpieczenia wentylacji przed skraplaniem pary wodnej i działaniem ognia. Owe izolacje zapobiegają także utracie ciepła oraz wygłuszają hałas, który towarzyszy przepływowi powietrza.
Izolacje techniczne do systemów wentylacyjnych można nabyć w hurtowni klimatyzacyjnej i wentylacyjnej Pefra z Wrocławia. Wśród asortymentu firmy można odnaleźć także nowoczesne wentylatory od znanych i cenionych producentów.
Z jakich materiałów wykonuje się izolacje techniczne?
Izolacje techniczne wentylacji muszą być wykonane z materiałów, które są odporne na bezpośredni lub pośredni kontakt z ogniem, gazami, cieczami i innymi czynnikami gorącymi. Rodzaje izolacji uzależnione są od tworzywa, z którego zostały wykonane.
Najczęściej wykorzystuje się niepalną wełnę kamienną, która zapewnia wysoką ochronę przed zagrożeniem pożarowym. Powstaje ona na bazie bazaltu, dolomitu, brykietów kamiennych i kruszywa wapiennego.
Innym materiałem do izolacji technicznych jest wełna szklana, która powstaje ze stłuczki szklanej i piasku kwarcowego. Charakteryzuje ją niski współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu wpływa na wysoki poziom izolacji termicznej wentylacji.
Do izolacji konieczne są także nośniki, np. folia aluminiowa lub welon. Zabezpieczają one materiał izolacyjny. Uszczelnianie i montaż izolacji (zabezpieczonych welonem) jest możliwy dzięki taśmom aluminiowym. Przydadzą się maty i otuliny kauczukowe, które chronią przed kondensacją pary wodnej i tłumią hałasy. Maty kauczukowe natomiast zwiększają wydajność energetyczną całego systemu.
Warto zwrócić uwagę na kanały URSA AIR, produkowane z wełny szklanej lub mineralnej.
Czym kierować się przy izolacjach?
Jeżeli decydujemy się na izolacje techniczne, warto kierować się podstawowymi parametrami: niepalnością, niską przewodnością ciepła, a także wysokim współczynnikiem reakcji na ogień.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana