Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie groźne zanieczyszczenia mogą znajdować się w powietrzu w domu?
O zanieczyszczeniu powietrza mówi się coraz częściej. Jest to bardzo poważny problem, z uwagi na jego niekorzystny wpływ na zdrowie i życie ludzkie. Dowiedziono już, że zanieczyszczenia takie szkodzą układowi oddechowemu, immunologicznemu, pogarszają również zdolność koncentracji. Warto uzmysłowić sobie, co może występować w powietrzu wewnątrz budynku i jak się przed tym chronić. Dowiedz się więcej!
Najpoważniejsze zanieczyszczenia powietrza
Powietrze w domu może być bardziej szkodliwe niż smog. Wynika to z obecności wielu mikrobów, kurzu, substancji w stanie gazowym i ciekłym i wielu innych. Występują one na ogół w stężeniami i ilościach większych niż dopuszczalne. Mogą wówczas negatywnie wpływać na zdrowie człowieka i zwierząt, przyczyniać się do obumierania roślin. Najwięcej obserwuje się ich w okresie jesienno – zimowym, z uwagi na sezon grzewczy. W domowym powietrzu można wówczas zaobserwować:
Przeczytaj również: Jakie zalety ma czyszczenie kanałów wentylacyjnych?
pyły zawieszone,
lotne związki organiczne, tj. benzopireny,
metale ciężkie.
Jak podkreślają specjaliści firmy In-therm, pyły zawieszone stanowią główny składnik smogu. Dzieli się je z uwagi na wielkość cząstek na pyły PM2.5 i PM10. Są groźne dla człowieka, prowadza do chorób układu oddechowego oraz krążenia. Dowiedziono, że skracają średnią długość życia. Wskazuje się, że zmniejszają płodność i powodują wady wrodzone.
Przeczytaj również: Rekuperacja – zalety systemów odzyskiwania ciepła dla domów
Lotne związki organiczne to produkty uboczne procesów przemysłowych oraz palenia w domowych piecach niskiej jakości węglem i śmieciami. Znajdują się również w dymie papierosowym. Z kolei metale ciężkie są negatywnym efektem niskiej emisji. To przede wszystkim ołów, arsen, nikiel i kadm. Mogą skutkować zatruciami, w długim czasie przyczyniają się do powstawania nowotworów.
Wśród innych zanieczyszczeń powietrza warto wymienić dioksyny, tlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu, a także pyły węglowe.
Sposoby na zanieczyszczone powietrze
Jednym ze sposobów walki z zanieczyszczonym powietrzem wewnątrz domu jest instalacja wentylacji. Tzw. rekuperacja pozwala na poprawę jakości powietrza, a jednocześnie na ograniczenie kosztów ogrzewania budynku. Umożliwia ona filtrowanie, a więc oczyszczanie powietrza z drobinek zanieczyszczeń, alergenów i zarodników grzybów.
Odpowiednia wentylacja dba o ciągłą wymianę powietrza. Zanieczyszczone powietrze jest wydalane na zewnątrz, a świeże i przefiltrowane sprawnie przedostaje się do środka. Dopasowane, specjalistyczne filtry dbają, by do wnętrza nie dostawały się kurz, pyły i cząstki różnego pochodzenia. Dzięki temu jakość powietrza jest znacznie lepsza, a ryzyko wystąpienia schorzeń zmniejszone.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana