Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie błędy podatkowe najczęściej popełniają przedsiębiorcy?
Roczne zeznania przedsiębiorców są dużo bardziej wymagające niż zwykłe PITy osób, które są zatrudnione na etat. Z tego powodu wielu z nich popełnia błędy. Niektórych z nich przedsiębiorcy nie są w stanie poprawić samodzielnie. Dlatego właśnie muszą oni często odwiedzać Urząd Skarbowy w celu skorygowania pomyłek. Większość kłopotów przedsiębiorców wiąże się z zaliczkami, załącznikami, czy wliczaniem małżonków do podatku. Jakie jeszcze błędy popełniają przedsiębiorcy w rozliczeniu podatkowym i jak uniknąć takich pomyłek?
Jakie kłopoty wiążą się z zaliczkami i odliczaniem strat?
Przedsiębiorcy popełniają różnorodne błędy w rozliczeniu podatkowym. Niektóre z nich wiążą się z wpisywaniem danych o zaliczkach. Przedmiotem pomyłek najczęściej są te wpłacane w ciągu roku i te niezależne. Jeśli chodzi o zaliczki wpłacone przez podatnika powinny być one zawarte w formularzu PIT-36 w części K. Zaliczki niezależne natomiast powinny znaleźć się w części D i J formularza PIT-36. W kolumnie N formularza PIT-36 należy umieścić zaliczki należne za poszczególne miesiące roku podatkowego. Jak mówi księgowy z biura rachunkowego compo-system.pl:
Warto także pamiętać, aby przed uzupełnieniem informacji o zaliczkach, zerknąć do dokumentów wpłat i przelewów. Zadbamy w ten sposób o poprawność danych.
Problemy przedsiębiorców wiążą się także z odliczaniem strat z ubiegłych lat, które zostały wykazane. W zeznaniu podatkowym nie może zostać jednak umieszczona cała kwota. W jednym roku podatkowym możliwe jest odliczenie maksymalnie połowy strat. Warto też zwrócić uwagę na źródło przychodów, gdyż straty mogą być odliczone wyłącznie z dochodu pochodzącego z tego samego źródła.
Problemy z rozliczaniem małżonków
Wiele problemów przedsiębiorców z rozliczaniem podatkowym wiąże się z małżonkami. Jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, musimy pamiętać o stosowaniu odpowiednich identyfikatorów. Małżonkowie prowadzący jednocześnie działalność gospodarczą muszą w dokumentach umieścić NIP. W przypadku, gdy jedno z nich nie prowadzi działalności, wymagany jest jego numer PESEL. Rozliczając się wspólnie trzeba również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności wpisywanych danych osobowych. Jeśli podatnikiem uznamy osobę posiadającą działalność gospodarczą, musimy wpisywać jej dane w kolumnach dla podatnika. Musimy też zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą może rozliczać się z małżonkiem. Przykładowo podatnicy, którzy rozliczają się według stawki liniowej nie mogą wliczać ani małżonków, ani dzieci.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana