Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie badania medycyny pracy muszą przejść osoby niepełnosprawne?
Badania medycyny pracy są ważnym elementem procesu zatrudnienia zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz higieny pracy i określenie udogodnienia niezbędnych w miejscu pracy czy na danym stanowisku. W artykule omówimy, jakie są warunki zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz jakie badania medycyny pracy muszą przejść.
Zatrudnienie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności
Zatrudnienie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w Polsce reguluje Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Pracodawcy są zobowiązani do zatrudniania osób niepełnosprawnych na zasadach równych z pracownikami pełnosprawnymi, z uwzględnieniem ich potrzeb i możliwości. Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mają prawo do specjalnych warunków pracy, takich jak np. zmniejszenie czasu pracy, dodatkowe przerwy czy indywidualne dopasowanie stanowiska pracy. Warto też podkreślić, że pracodawca może otrzymać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za zatrudnienie osoby niepełnosprawnej.
Przeczytaj również: W jakich zawodach jesteśmy narażeni na wadę wzroku?
Często jednak pojawia się wątpliwość, czy pracownicy, którzy dostarczą orzeczenie o niepełnosprawności, muszą przejść dodatkowe badania medycyny pracy. Jak wygląda taka sytuacja w świetle prawa?
Przeczytaj również: Badania okresowe - podstawa profilaktyki w medycynie pracy
Czy osoba niepełnosprawna musi przejść dodatkowe badania?
Osoby niepełnosprawne muszą przejść takie same badania medycyny pracy jak osoby pełnosprawne. Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik jest zobowiązany do wykonania badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. Badania wstępne są wykonywane przed rozpoczęciem pracy, aby wykluczyć przeciwwskazania do objęcia danego stanowiska, badania okresowe są wykonywane cyklicznie w ramach profilaktyki, natomiast badania kontrolne po dłuższej przerwie w pracy.
Przeczytaj również: Badania dla pracowników a kodeks pracy
Zgodnie z prawem pracodawca nie może kierować pracownika na badania medycyny pracy w innym terminie niż te przewidziane przez przepisy. Wyjątkiem jest wystąpienie sytuacji, które mogły spowodować zmianę stanu zdrowia pracownika. Tak więc pracodawca po otrzymaniu orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym może podjąć decyzję o wysłaniu pracownika na dodatkowe badania medycyny pracy. Lekarze medycyny pracy, jakich znaleźć można m.in. w Niepublicznym zakładzie podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej MEDAN w Jarocinie, wykonując badania, dbają o to, aby były szczegółowe, a także obejmowały dodatkowe badania w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. To pozwala potwierdzić czy pracownik może wykonywać określoną pracę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana