Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie atesty powinien mieć wózek dla dziecka?
Wózek dla dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny dla małych użytkowników. Zapewnienia producenta nie wystarczą – by wózek mógł zostać dopuszczony do sprzedaży, musi uzyskać wymagane prawem atesty. Wiodący producenci nie poprzestają jednak na obowiązkowych normach, ale potwierdzają bezpieczeństwo swoich produktów poprzez certyfikaty niezależnych instytucji. Na co więc zwracać uwagę, kupując wózek?
Wymagania zawarte w normie PN-EN 1888
Produkty dla dzieci, w tym wózki dziecięce, muszą spełniać wyśrubowane regulacje prawne określone w ustawie z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów oraz wyszczególnione w następujących normach:
Przeczytaj również: Rodzaje wózków dziecięcych. Przegląd ofertowy
- PN-EN 1888:2012 Artykuły dla dzieci. Wózki dziecięce. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań;
- PN-EN 1888-1:2019-02 Artykuły dla dzieci. Wózki dziecięce. Część 1: Wózki spacerowe i wózki głębokie;
- PN-EN 1888-2:2019-02 Artykuły dla dzieci. Wózki dziecięce. Część 2: Wózki spacerowe dla dzieci o masie ciała powyżej 15 kg do 22 kg.
Informacja o zgodności z wymienioną normą powinna być umieszczona na wózku dziecięcym (EN 1888 approved). Warto wiedzieć, że w Polsce kontrolą rzeczywistego spełniania wymienionych wymogów zajmuje się Inspekcja Handlowa, która regularnie zleca badania wybranych produktów i akcesoriów, a w razie negatywnego wyniku wycofuje je z obrotu.
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze idealnego wózka dla dziecka?
Norma PN-EN 1888 określa m.in. dopuszczalne obciążenie wózka, parametry konstrukcji i stabilność, bezpieczeństwo chemiczne materiałów, działanie hamulców, obowiązkowe pasy, niezbędne blokady i wiele innych elementów. Wszystko po to, by spacer w wózku nie był obarczony jakimkolwiek ryzykiem wypadku.
Certyfikaty niezależnych instytucji badawczych dotyczące wózków dziecięcych
Na wózkach dobrej jakości wiodących polskich marek typu Bebetto, Adbor czy Tako, jakie znajdziemy między innymi w internetowym Sklepie Michałek z akcesoriami dla dzieci, figurują także inne oznaczenia. To znaki certyfikacji potwierdzające pozytywne przejście szeregu wymagających badań przeprowadzanych przez uprawnione do tego, niezależne instytucje, takie jak TÜV Rheinland Polska, Instytut Matki i Dziecka, instytut badawczy KOMAG.
Podczas szczegółowych badań sprawdza się wytrzymałość na nierównej nawierzchni, działanie hamulców i blokad, palność i skład materiałów, ryzyko uwięźnięcia dziecka, stabilność wózka, odpowiednie oznakowanie i inne parametry. Dopiero gdy spełnienie wymogów zostanie obiektywnie potwierdzone testami, wózek otrzyma certyfikat, a rodzice zyskają pewność, że kupują produkt sprawdzony i bezpieczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana