Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie artykuły gumowe wykorzystuje się w branży szewskiej?
Artykuły gumowe dla branży szewskiej to szereg akcesoriów służących do naprawy obuwia. Z gumy wykonywane są podeszwy, pokrywające je zelówki oraz wierzchniki, czyli fleki chroniące obcas przed zniszczeniem. Elementy gumowe zużywają się, dlatego mogą być wymieniane, a zakłady szewskie posiadają odpowiedni asortyment z gumy do reperacji obuwia.
Gumowe artykuły dla branży obuwniczej
Zakłady szewskie świadczą usługi z zakresu renowacji obuwia polegającej na wymianie fleków i obcasów, klejeniu i szyciu butów oraz ich rozciąganiu. Do tego celu służą specjalne artykuły gumowe dla branży obuwniczej, które cechują się odpowiednią wytrzymałością i trwałością na ścieranie. Gumowe tworzywo charakteryzuje się właściwościami odpowiednimi do jego przeznaczenia, a więc z innych materiałów będzie wykonany flek, a z innych podeszwa.
Do najczęściej stosowanych tworzyw gumowych w zakładach szewskich należą płyty zelówkowe. Przeznaczone są do naprawy skórzanego obuwia i doskonale chronią przed wilgocią i błotem. Podzelowywanie polega na zabezpieczeniu spodniej warstwy obuwia przy pomocy gumowego materiału. Jak podkreśla producent wyrobów gumowych Kwadraciak, lekkie i elastyczne płyty naprawcze nie powodują dyskomfortu podczas korzystania z obuwia. Płyty zelówkowe występują także w niestandardowej kolorystyce, przez co stosowane są do personalizacji butów. Mogą również mieć antypoślizgową strukturę lub połyskującą nawierzchnię.
Element obuwia, który zużywa się w pierwszej kolejności, a więc jest najczęściej naprawiany to obcas, a dokładnie flek. Szewc z użyciem płyty flekowej może przywrócić obuwiu dawny wygląd i zabezpieczyć go przed dalszym niszczeniem. Płyty naprawcze do obcasów są wytrzymałe i elastyczne. Najczęściej mają antypoślizgową strukturę.
Z czego wykonane są podeszwy?
Płyty gumowe używane do produkcji podeszew to termokauczuk i mikrokomórkowy styrogum. Termoplastyczny kauczuk cechuje się wytrzymałością i zapewnia dobrą antypoślizgowość. Kauczukowa podeszwa łatwo się wygina dzięki poprzecznym żłobieniom. Wyróżnia się bogatą kolorystyką oraz wzornictwem. Głownie przeznaczony jest do użytku zimowego. Z kolei styrogum pozwala na stworzenie bardzo lekkiej podeszwy, której cechą charakterystyczna jest wysoka elastyczność i możliwość dopasowania się do stopy. Najczęściej stosowany jest w obuwiu dziecięcym.
Do tworzyw sztucznych wykorzystywanych do produkcji podeszew należą także poliuretan, polichlorek winylu oraz pianka EVA. Buty z tworzywa EVA są lekkie, doskonale chronią przed chłodem i amortyzują wstrząsy. Co więcej, są elastyczne i wodoodporne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana