Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakich informacji należy udzielić firmie, którą prosimy o usunięcie gniazda os?
Osy mogą tworzyć swoje gniazda w sposób błyskawiczny. Ich obecność w domu lub jego otoczeniu jest nie tylko uciążliwa, ale przede wszystkim niebezpieczna. Wiele osób, szczególnie dzieci, jest uczulona na jad tych owadów, więc ukąszenie może spowodować groźny wstrząs anafilaktyczny. Z prośbą o usunięcie gniazda powinno się zwrócić do specjalistycznej firmy. Podpowiadamy, o czym należy poinformować jej przedstawiciela przed interwencją.
Co powinna wiedzieć firma przed usunięciem gniazda os?
Najważniejsza zasada dotycząca gniazd owadów mówi, że w żadnym wypadku nie należy usuwać ich samodzielnie. Osy są jednymi z najbardziej agresywnych zwierząt i mogą spowodować poważne zagrożenie zdrowia i życia, nawet u osób, które nie są uczulone na ich jad. Po skontaktowaniu się z odpowiednią firmą należy poinformować o dokładnej lub przypuszczalnej lokalizacji gniazda.
Specjaliści z firmy Bogel tłumaczą, że: Osy najczęściej budują gniazda na poddaszu, w drewnianych altanach, a nawet przy oknach. Od lokalizacji zależy sposób likwidacji struktury, oraz zabezpieczenie pozostałej części lokalu.
Firma, z którą się kontaktujemy, powinna wiedzieć o ewentualnie podjętych samodzielnie interwencjach. Jeśli już doszło do uszkodzenia gniazda, powinniśmy jak najszybciej ewakuować się z mieszkania. Ważna jest też informacja o alergiach na jad os oraz podstawowych kwestiach, takich jak adres i ewentualne wskazówki dojazdu.
Przebieg usuwania gniazda
Do usuwania gniazda można przystąpić o każdej porze dnia, byleby nie padało i temperatura na zewnątrz sprzyjała wylotom os z gniazda. Wtedy owady są w stanie uśpienia, więc nie są tak agresywne i niebezpieczne.
W usuwaniu gniazda os aktualnie najlepiej sprawdza się technika opryskowa i opylania. Substancje wprowadzane do siedliska owadów mają na celu ich unieruchomienie. Czasami specjaliści od razu wykorzystują preparaty owadobójcze. Pomocne są w tym lance o długości nawet 5 metrów. Po unieszkodliwieniu os można przystąpić do usunięcia i utylizacji gniazda.
Czy można zapobiegać zagnieżdżaniu się os w domu?
Osy i inne niebezpieczne owady, dostają się do budynków przez wszelkie szczeliny w ścianach i stropach. Podstawową czynnością jest więc uszczelnienie całego domu oraz garażu, szopki i kotłowni. Można użyć do tego silikonu, pianki lub gipsu.
Warto również regularnie, szczególnie wiosną, obserwować wszystkie zakamarki w budynkach. Po zauważeniu najdrobniejszego zalążka gniazda trzeba niezwłocznie powiadomić odpowiednią firmę. Co ciekawe, osy bardzo nie lubią woni czosnku, lawendy i pelargonii. Naturalnym wrogiem wszelkich owadów są też ptaki, dlatego na posesji warto umieścić budkę lęgową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana