Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaki sprzęt i akcesoria dla jeźdźca? Przewodnik dla początkującego
Jeździectwo, jak chyba każda dyscyplina sportowa, wymaga odpowiedniego wyposażenia, by jazda konna była bezpieczna i komfortowa. Początkujący często mają jednak trudności z doborem odpowiednich akcesoriów i ubioru. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kompletując sprzęt i jakie elementy są niezbędne każdemu jeźdźcowi.
Przede wszystkim bezpieczeństwo, czyli bez kasku ani rusz
Jazda konna to sport, w którym od czasu do czasu zdarzają się upadki. Jednak kaski jeździeckie chronią nie tylko przed skutkami uderzenia o ziemię, ale również przed podrapaniem twarzy przez gałęzie podczas wyjazdu w teren czy zderzeniem się z szyją konia, gdy gwałtownie zadrze on głowę. Bez kasku nie można wsiadać na konia – to proszenie się o kłopoty!
Na co zwracać uwagę, wybierając kask? Po pierwsze, musi on być atestowany i spełniać europejskie normy bezpieczeństwa – aktualnie normę VG1. Warto wiedzieć, że kask jeździecki należy bezwzględnie wymienić na nowy po silnym uderzeniu, nawet jeśli nie widać uszkodzeń, oraz że traci on swoje ochronne właściwości po kilku latach, zaleca się więc kupno nowego co około 5 lat.
Oprócz tego kask musi być dobrze dopasowany – zbyt luźny nie będzie spełniał swojej roli, zbyt ciasny będzie po prostu niewygodny. Dobra wentylacja zapewni jeźdźcowi komfort nawet w upalne dni. Oferta producentów jest niezwykle szeroka, znajdziemy w niej modele o różnym kształcie i w wielu wariantach kolorystycznych, tworzonych również z myślą o najmłodszych jeźdźcach, bez problemu wybierzemy więc kask, w którym będziemy czuć się bezpiecznie, a przy tym dobrze wyglądać.
Kamizelka ochronna dla jeźdźca
Warto również pomyśleć o kupnie kamizelki ochronnej, zabezpieczającej kręgosłup przed uszkodzeniem w razie wypadku. Cieńsze modele z atestem BETA2 są wygodniejsze i wystarczają na potrzeby jeźdźców rekreacyjnych, a grubsze (spełniające normę BETA3) zapewniają większe bezpieczeństwo, są więc zalecane do wyczynowej jazdy – skoków przez przeszkody i WKKW. By kamizelka dobrze spełniała swoją rolę, musi być odpowiednio dopasowana.
Buty jeździeckie: oficerki czy sztyblety?
Obuwie jeźdźca ma niebagatelny wpływ na wygodę i bezpieczeństwo jazdy konnej – buty są projektowane tak, by w razie potrzeby można było szybko wysunąć stopę ze strzemienia. Mały obcas zapobiega zbyt głębokiemu wpadaniu nóg w strzemiona, a odpowiednia wysokość cholewki pozwala ustabilizować kostkę. Obuwie do jazdy konnej dzieli się na oficerki, czyli wysokie skórzane buty używane głównie do startów w zawodach oraz przez jeźdźców trenujących ujeżdżenie, oraz praktyczniejsze sztyblety – buty sięgające tuż za kostkę. Sztybletów używa się w komplecie ze sztylpami (określanymi również jako czapsy), czyli ochraniaczami na łydkę, zapinanymi zwykle na zamek i mocno dopasowanymi do podudzia.
Początkującym jeźdźcom polecane są sztylpy, dostępne w szerokiej gamie modeli i wykonane z różnych materiałów: skóry, tworzywa lub gumy. Są bardzo wygodne i przystępne cenowo. Na zimę warto natomiast zakupić sztylpy ocieplane lub termobuty, by trenować komfortowo mimo niskich temperatur – wyjaśnia specjalista ze sklepu jeździeckiego Amigo.
Odzież jeździecka – bryczesy i spółka
Wśród ubrań przeznaczonych dla jeźdźców najważniejszą rolę grają bryczesy, czyli specjalne spodnie do jazdy konnej. Dzięki lejom wykonanym ze skóry lub silikonu zapewniają dobrą przyczepność do siodła. Dobre bryczesy gwarantują komfort jazdy i swobodę ruchów oraz zapobiegają obtarciom skóry. Na spodnie zakłada się podkolanówki, które nie zwijają się pod sztylpami czy w oficerkach.
By jazda była przyjemnością przez cały rok, trzeba odpowiednio dobrać odzież tak, by zimą nie marznąć, a latem się nie przegrzać. Na szczęście producenci odzieży jeździeckiej prześcigają się w ofercie kurtek, kamizelek, koszulek, bluz i bielizny spełniających wysokie wymagania jeźdźców, a przy tym elegancko się prezentujących.
Akcesoria dla jeźdźca
Do ważnych akcesoriów jeździeckich należą rękawiczki, bez których wielu jeźdźców nie wsiada na konia. Chronią one palce przed otarciami i pomagają pewniej trzymać wodze w ręku, zapobiegając ich wyślizgiwaniu. Ponadto w zimie grzeją podatne na wychłodzenie dłonie. Na chłodniejszą porę roku warto zaopatrzyć się również w ciepły szalik i kominiarkę oraz ocieplacze na uszy, które można założyć pod kask, by wyjechać w teren. Zapaleni jeźdźcy, którym niestraszny deszcz i słota, z pewnością docenią jeździeckie peleryny i płaszcze przeciwdeszczowe.
Bat czy palcat?
Przydatnym narzędziem jest również bat – służy on do wzmocnienia sygnałów dawanych łydką lub do korekty zachowania konia. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy palcaty, czyli krótkie baciki z płaską końcówką lub sznurkiem na końcu przeznaczone do dyscypliny skoków przez przeszkody. Początkującym często łatwiej jest operować palcatem niż dłuższym i bardziej giętkim batem ujeżdżeniowym. Ten ostatni służy zaawansowanym jeźdźcom do przekazywania precyzyjnych sygnałów wierzchowcowi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana