Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaki moment roku jest najlepszy na zakup siewnika do kukurydzy?
Aby osiągnąć pożądaną wysokość plonów kukurydzy, niezbędne jest zastosowanie profesjonalnej metody jej wysiewu, czyli maszyny zwanej siewnikiem. Najlepiej w tej roli sprawdzają się pneumatyczne siewniki punktowe. O wyborze i zakupie maszyny warto pomyśleć jeszcze zimą, przed porą wiosennych siewów. Przy braku własnego siewnika trzeba niestety liczyć się z corocznym wydatkiem na jego wynajem.
Czy i kiedy własny siewnik jest niezbędny?
Siewniki do kukurydzy to maszyny sezonowe, wykorzystywane wiosną zwykle przez około dwa tygodnie, do miesiąca – zależnie od tego, czy sadzimy z ich pomocą tylko kukurydzę, czy też może również inne rośliny uprawne. Dzięki własnemu siewnikowi rolnik nie jest uzależniony od pomocy innych osób, w tym m.in. w zakresie terminów prowadzonych na roli prac, i nie ponosi kosztów związanych z wynajmem maszyny. To, czy w danym gospodarstwie rolnym siewnik do kukurydzy jest niezbędny, zależy od kilku czynników. Duże znaczenie ma wielkość upraw tej rośliny, dostępny w danym momencie budżet, a nawet kształt pola. Uprawy o nieregularnych kształtach są trudniejsze do maszynowego obsiania, więc za taką usługę zapłacimy więcej. Niewątpliwe im większy areał upraw kukurydzy, tym zakup własnego siewnika staje się bardziej opłacalny. Jak radzi nasz ekspert z firmy HMS Agro Polska, dystrybutora maszyn rolniczych:
jeśli ktoś jest jeszcze niezdecydowany do co wyboru modelu, można w danym roku siewnik wynająć i w czasie do kolejnego siewu kukurydzy zrobić dobre rozeznanie rynku i własnych potrzeb w tym zakresie.
Siewniki punktowe – gwarancja precyzji i wysokich plonów
Do siania kukurydzy stosuje się najczęściej siewniki punktowe. Gwarantują one pojedynczy wysiew poszczególnych ziaren, do tego w odpowiednich odległościach. Operator maszyny może tu decydować ustawiając jej parametry o głębokości siewu oraz odległościach między ziarnami i poszczególnymi rzędami. Siejąc kukurydzę z wykorzystaniem pneumatycznego siewnika punktowego, możemy liczyć co roku na szybkie i wyrównane wschody tej rośliny. Warto też wspomnieć o dodatkowej funkcji używanych dziś siewników – nawożeniu ziemi. Maszyna zapewnia nawożenie startowe w potrzebne do wzrostu kukurydzy składniki gleby – głównie fosfor i potas, a także cynk. Dzięki zastosowaniu jednoczesnego siewu i nawożenia wykonujemy mniejszą ilość pracy oraz zapewniamy większą wydajność upraw.
Siew kukurydzy – co warto wiedzieć?
Kukurydza jest rośliną, która nie ma dużych wymagań co do gleby i warunków atmosferycznych, co sprawia, że jest raczej łatwa w uprawie. Sieje się ją zwykle, zależnie od aktualnej pogody i charakteru danej gleby, w okresie od połowy kwietnia do połowy maja. Optymalna temperatura dla wschodu kukurydzy to około 8-10°C. Pierwszeństwo mają oczywiście jej odmiany wcześniejsze. Wczesny siew daje większą szansę na lepsze plony, ale generuje też ryzyko nierównych wschodów rośliny. Pomóc tu może dobrze przygotowana gleba, wysiew ziaren na równą głębokość oraz zastosowanie nawozu mikroganulowanego, które gwarantuje wschodzącym roślinom dostęp do potrzebnych do wzrostu składników. Zatem przy ciepłej i przygotowanej glebie wczesny siew jest dobrym posunięciem. Kluczowy jest też tu wybór odmian kukurydzy o dużej odporności na niższą temperaturę. Zalecana głębokość siewu wynosi zależnie do rodzaju gleby – od 4 do 7 cm, natomiast odległości między nasionami – 15-30 cm.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana