Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaki jest koszt instalacji LPG?
Stale rosnące ceny paliwa to dla wielu kierowców coraz większe wydatki przeznaczane np. na dojazdy samochodem do pracy. Dodatkowo zatłoczone miasta nie pomagają w oszczędzaniu, szczególnie kiedy pojazd jest zasilany benzyną lub olejem napędowym. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w oszczędność poprzez montaż instalacji LPG. Sprawdźmy komu to rozwiązanie opłaca się najbardziej??
Drogie paliwo? Samochód na gaz może być idealnym rozwiązaniem
Koszty instalacji gazowej. Czy to się opłaca?
Ceny instalacji gazowych są różne. Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od konkretnego modelu pojazdu, ale nie tylko. Ceny montażu instalacji są też często uzależnione od regionu Polski. Koniecznie jest uwzględnienie takich czynników jak:
generacja instalacji gazowej (instalacje gazowe występują w pięciu generacjach),
ceny poszczególnych podzespołów.
Należy wziąć pod uwagę także wiek pojazdu – im starszy model, tym mniej skomplikowana instalacja LPG będzie potrzebna, a to może oznaczać mniejsze koszta. Generacja I oraz II to instalacje mieszalnikowe, generacja III oraz IV to instalacje wielopunktowe, natomiast generacja V to instalacja sekwencyjna.
W starych samochodach, jeszcze sprzed 2000 roku wystarczy montaż instalacji I lub II, gdzie koszt nie powinien przekroczyć dwóch tysięcy złotych.
W przypadku samochodów po 2000 roku należy stosować generację III oraz IV.
Do najnowszych modeli stosuje się wyłącznie generację V. Koszty związane z jej montażem mogą sięgać bardzo często nawet sześciu tysięcy złotych.
Należy pamiętać, że instalacje gazowe najczęściej mają budowę modułową. W praktyce oznacza to możliwość jej konfiguracji w zależności od zapotrzebowania (względem marki oraz modelu samochodu). Konstrukcja modułowa oznacza również, że poszczególne elementy mogą być produkowane przez różnych producentów – w niższej oraz wyższej jakości. Tańsze podzespoły to dużo mniejsze wydatki, jednak należy liczyć się z możliwością wystąpienia awarii. Części wysokiej jakości to większe wydatki, jednak złożona z nich instalacja gazowa umożliwia bezawaryjną jazdę przez wiele lat.
Samochód zasilany gazem – o czym warto pamiętać?
Koszty związane z przeróbką samochodu na zasilanie LPG to nie tylko kwoty związane z samą instalacją. Należy liczyć się z dodatkowymi wydatkami:
wyższe opłaty przy corocznym przeglądzie,
konieczność wymiany większej ilości filtrów,
regulacja zaworów.
Podsumowując i podliczając wszystkie koszty, w ogólnym rozliczeniu instalacja LPG jest i tak zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem przy obecnych cenach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana