Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaką rolę odgrywają izolacje przemysłowe?
Projektując instalacje przemysłowe, należy uwzględnić nie tylko kwestie budowlane, elektryczne czy sanitarne. Bardzo ważne jest również dobranie odpowiedniej izolacji, która poprawi efektywność energetyczną i wpłynie na zmniejszenie kosztów operacyjnych. Jakie rodzaje izolacji przemysłowych można wyróżnić? Jakie jest ich znaczenie i co na to wszystko ekologia?
Jakie są rodzaje izolacji przemysłowych?
Ogólnie mówiąc – izolacja to sposób zabezpieczenia sąsiadujących ze sobą elementów po to, aby ograniczyć ich wzajemne oddziaływanie. W przemyśle można wyróżnić hydroizolację, izolację chemoodporną, izolację termiczną oraz akustyczną. Hydroizolacja to przede wszystkim zabezpieczenie elementów infrastruktury przemysłowej przed działaniem wilgoci i wody. Materiały wykorzystywane w tym celu cechują się nie tylko hydrofobową powierzchnią, ale także doskonałą przyczepnością i mrozoodpornością oraz niską podatnością na obciążenia. Izolacje chemoodporne montowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest zabezpieczenie powierzchni, środowiska oraz pracowników przed działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych.
Przeczytaj również: Budowa instalacji przemysłowych - niezbędne prace budowlane i wykończeniowe
Znaczenie izolacji w przemyśle
Najczęściej montowanymi rodzajami izolacji są bez wątpienia izolacje termiczne: ciepło- i zimnochronne. Izolacje ciepłochronne, jak sama nazwa wskazuje, zatrzymują ciepło wewnątrz izolacji. Przyczynia się to do zmniejszenia utraty ciepła, strat energetycznych oraz obniżenia kosztów. Ponadto izolacja zapewnia również bezpieczeństwo użytkowania całej instalacji. Z kolei izolacja zimnochronna montowana jest w instalacjach sanitarnych, chłodniczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, a także na rurociągach i zbiornikach. Gwarantuje utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury i poprawia funkcjonowanie instalacji oraz chroni ją przed uszkodzeniami. Z kolei izolacje akustyczne poprawiają komfort i zwiększają bezpieczeństwo pracowników. Narażenie na długotrwały hałas może przyczyniać się do częściowej, a nawet całkowitej utraty słuchu. Wysokiej jakości instalacje przemysłowe oferuje firma IzoSerwis.
Przeczytaj również: Za co odpowiada przemysłowa izolacja akustyczna?
Izolacje przemysłowe a ekologia
Izolacje stosowane w przemyśle pozwalają nie tylko na obniżenie kosztów, na które narażone jest przedsiębiorstwo, oraz poprawę funkcjonowania instalacji. Mniejsza utrata energii czy niższe zużycie paliwa to również wielka ulga dla środowiska naturalnego. Izolacje przemysłowe przyczyniają się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz tlenków azotu i siarki, jak również do spalania mniejszych ilości paliwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana