Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaka jest różnica między szkołą społeczną a prywatną?
Wybór szkoły, do której poślemy nasze dziecko, to ważna decyzja rzutująca na całe życie. Na każdym etapie edukacji, ważne jest, aby dzieci miały zapewniony wysoki poziom nauczania oraz przestrzeń do rozwoju. Przed podjęciem decyzji o wyborze szkoły, dobrze jest poznać różnice między placówkami społecznymi i prywatnymi.
Szkoły społeczne a prywatne — różnice
Szkoły społeczne różnią się od szkół prywatnych przede wszystkim organem założycielskim. W placówkach społecznych jest nim stowarzyszenie, fundacja lub organizacja społeczna. W szkołach prywatnych tę rolę obejmuje osoba fizyczna lub prawna. Placówka nastawiona jest na generowanie zysków dla właściciela i swoją działalnością przypomina firmę. W szkołach społecznych środki pozyskiwane, przeznaczane są na rozbudowę oraz doskonalenie placówki, dzięki czemu są nieco tańsze od szkół niepublicznych.
Różnica między tymi placówkami jest również sposób organizacji. Decyzyjność w placówkach prywatnych ma właściciel. Natomiast szkoły społeczne przyjmują bardziej demokratyczny sposób, dzięki czemu decyzje podejmują nie tylko nauczyciele i dyrekcja, ale również rodzice, a nawet w niektórych kwestiach uczniowie.
Jakie są podobieństwa?
Mimo różnic oba typy placówek mają ze sobą trochę wspólnego. Wiele decyzji podejmowanych jest indywidualnie i zależy od konkretnej szkoły. Licea oraz podstawówki prywatne, jak i społeczne, samodzielnie decydują o sposobie przeprowadzania rekrutacji. Często spotykane są rozmowy kwalifikacyjne, które oprócz wyników egzaminów końcowych, mają duże znaczenia przy przyjmowaniu kandydatów.
Uczniowie obydwu placówek mogą zostać skreśleni z listy uczniów, w momencie złamania ustalonego statutu szkoły oraz nieregulowania obowiązkowego czesnego przez rodziców.
Dużą zaletą są małe klasy, dzięki czemu uczniowie mogą spodziewać się indywidualnego podejścia. Palcówki te również oferują swoim uczniom liczne zajęcia dodatkowe. Zespół szkół niepublicznych ATENA w Sosnowcu zapewnia dzieciom warsztaty pozalekcyjne o różnorodnej tematyce oraz zajęcia dydaktyczne.
Szkoły prywatne oraz społeczne przede wszystkim różnią się kwestiami formalnymi, oraz organizacyjnymi. W obydwóch placówkach indywidualnie podejmuje się decyzje o sposobie rekrutacji oraz dostępnej oferty zajęć pozalekcyjnych. Wybór szkoły to decyzja istotna, dlatego przed jej ostatecznym podjęciem, dobrze jest zrobić szczegółowy przegląd placówek i zdecydować się na tę spełniającą nasze oczekiwania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana