Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zredukować poziom hałasu generowany przez ciągi wentylacyjne?

Działanie systemów wentylacyjnych nieodłącznie wiąże się z występowaniem zwiększonego hałasu. Okaże się on uciążliwy, nawet jeśli jego poziom nie jest wysoki, ponieważ będzie współtworzył pojawiające się w pomieszczeniach tzw. tło akustyczne wraz z dźwiękami pochodzącymi z innych źródeł. W wielu obiektach konieczne okaże się zastosowanie rozwiązań, które pozwolą na jego wyciszenie – stanie się tak m.in. w budynkach mieszkalnych, biurowych i halach produkcyjnych.
Co powoduje hałas w systemach wentylacyjnych?
Źródłem hałasu w instalacji wentylacyjnej mogą być wzbudzane drgania, wynikające z pracy wentylatorów i spowodowane ich złym wyważeniem albo zamontowanymi w nich podzespołami – głównie łożyskami lub silnikami. Przyczyną mogą być też dźwięki powodowane tarciem lub awarią, zwykle jednak są to opory aerodynamiczne pojawiające się ze względu na szybki przepływ powietrza. Szczególnie głośne są te elementy, w których strumień ulega załamaniu lub zmienia swój kierunek. Hałasować będą więc nawiewniki i wywiewniki, wyrzutnie oraz czerpnie powietrza, a także centrale wentylacyjne. Zwiększona emisja dźwięków pojawi się także w przepustnicach i zasuwach. Źródłem hałasu mogą być same kanały wentylacyjne – montowane w nich kształtki – kolanka bądź trójniki – i dłuższe proste odcinki.
Przeczytaj również: Tłumik akustyczny do wentylacji grawitacyjnej a komfort cieplny w budynkach
Radzenie sobie z hałasem może przybierać różne formy. Należy do nich wybieranie odpowiednio zaprojektowanych urządzeń, np. wentylatorów ze specjalnie wyprofilowanymi łopatami, czy izolowanymi akustycznie napędami. Innym sposobem jest stosowanie wygłuszeń. W grę wchodzą tu zarówno tłumiki akustyczne, jak i maty z wełny mineralnej lub powłoki z rozmaitych elastomerów albo włókna szklanego.
Jak działają tłumiki akustyczne?
Montaż tłumika akustycznego pozwala na redukcję hałasu powodowaną przez różne elementy instalacji. Jego działanie polega na zamianie powstających fal dźwiękowych i wibracji na tarcie wewnętrzne zastosowanego materiału wyciszającego. Tłumiki pasywne mogą działać jako absorpcyjne – w takiej sytuacji powietrze ma kontakt ze znajdującymi się we wnętrzu tzw. kulisami wyłożonymi odpowiednim elastomerem. Inną, rzadziej stosowaną możliwością jest użycie tłumików dławiących, w których strumień powietrza przechodzi przez materiał porowaty, jednak takie rozwiązanie oznacza wysokie opory przepływu. Rzadko montowane są też tłumiki aktywne, w których obniżanie poziomu hałasu odbywa się z wykorzystaniem emisji fal akustycznych. Pasywne tłumiki akustyczne można znaleźć w firmie FRAWENT, która oferuje elementy do instalacji wentylacyjnych i odpylających.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana