Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zorganizować sensoryczną zabawę z dzieckiem?
Integracja sensoryczna ma swój początek już w okresie płodowym i to właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie prawidłowo odbierać i interpretować bodźce pochodzące z zewnątrz. Dlatego też każdy rodzic powinien zadbać o prawidłowy rozwój integracji sensorycznej swojego dziecka, m.in. poprzez zabawy sensoryczne w formie zajęć plastycznych. Co dają zabawy sensoryczne i jakie aktywności plastyczne dla dzieci warto wypróbować? Podpowiadamy!
Co dają zabawy sensoryczne z dzieckiem?
Integracja sensoryczna to nic innego, jak przetwarzanie przez układ nerwowy informacji dostarczanych za pomocą zmysłów, które umożliwiają każdemu człowiekowi poznawanie otaczającego go świata. Zabawy sensoryczne dostarczają dziecku różnorodnych bodźców, jednocześnie angażując jego wszystkie zmysły i rozwijając świat doznań. - mówi przedstawiciel sklepu internetowego Jovi z artykułami plastycznymi. - Maluch dzięki temu lepiej uczy się rozumieć rzeczywistość, a także uczy się rozpoznawania oraz adekwatnego reagowania na bodźce z otoczenia. Zabawy sensoryczne pozwalają również rozwijać zdolności motoryczne, a także niezbędne w życiu codziennym funkcje poznawcze, takie jak uwaga, koncentracja czy zdolność logicznego myślenia.
Warto wspomnieć o tym, że dzięki zabawom sensorycznym w formie zajęć plastycznych, dziecko rozwija swoją wyobraźnię oraz kreatywność, a co za tym idzie, staje się bardziej otwarte i ciekawe świata. Wspólna aktywność plastyczna to również świetny sposób na wspólne i aktywne spędzenie wolnego czasu z dzieckiem, poprzez które maluch pozna zasady dzielenia się i współpracy, a co więcej nauczy się odpowiednio reagować na potrzeby innych ludzi.
Malowanie palcami dla dzieci - jak się przygotować?
Malowanie palcami to jedna z zabaw sensorycznych, która polecana jest dzieciom już od 2 roku życia. Przede wszystkim należy wyposażyć się w nietoksyczne i bezpieczne dla dzieci zestawy farb o różnorodnych kolorach, a także warto zwrócić uwagę na to, aby farby do malowania palcami miały kremową konsystencję, która będzie prosta w użyciu przez najmłodsze pociechy. Warto zabezpieczyć całe otoczenie folią malarską oraz ubrać dziecko w ubrania, które pozwolą mu na swobodne pobrudzenie się, co bez wątpienia będzie dla malucha największą frajdą.
Do malowania palcami niezbędna będzie duża biała kartka, na którą dziecko będzie miało szansę przenieść wszystkie swoje pomysły. Z racji tego, że malowanie palcami wymaga zanurzenia rączki w farbie, maluch zapoznaje się z różnymi strukturami, a tym samym rozwija swój zmysł dotyku. Malując palcami, dziecko może również swobodnie i w dowolny sposób rozcierać i mieszać farby o różnych kolorach, co zarówno pobudzi jego wyobraźnię, jak i wpłynie na motorykę małą, a mianowicie ćwiczenie precyzyjnych ruchów dłoni oraz palców, czyli niezbędnych zdolności na dalszych etapach edukacji.
Zabawa sensoryczna z masami plastycznymi
Nie ulega wątpliwości, że zabawy z użyciem różnego rodzaju mas plastycznych, takich jak plastelina, ciastolina czy glina samoutwardzalna to jedne z najbardziej uwielbianych aktywności przez dzieci. Rozpoczynając przygodę z masami plastycznymi, warto jednak dobrać artykuł do wieku dziecka. Dla mniejszych pociech dobrym wyborem będzie plastelina Jovi ze zwiększoną plastycznością, którą dziecko z pewnością będzie prościej ugniatać. Z kolei dla starszych dzieci świetnym pomysłem będzie glina samoutwardzalna, w przypadku której za pomocą specjalnych farbek, maluch może dodatkowo pomalować.
Lepienie z mas plastycznych przede wszystkim oswoi dziecko z dotykiem nowej faktury, a wszelkiego rodzaju ugniatanie, formowanie kulek czy zwijanie ślimaczków wpłynie pozytywnie na sprawność jego palców. Do ćwiczenia ruchów dłoni dobrym wyborem będzie ciastoplastelina z foremkami, m.in. zwierząt i literek, dzięki którym dziecko będzie miało szansę na przeciskanie masy. Taka czynność wpłynie również na prawidłowe napięcie poszczególnych mięśni. Natomiast z racji tego, że maluch może lepić dowolne figurki, zabawy z masą plastyczną pobudzą jego wyobraźnie i rozwiną kreatywność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana