Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zastosować płytę OSB w aranżacji wnętrza?
Płyty OSB mogą sprawdzić się nie tylko jako elementy konstrukcyjne budynków budowanych w systemie szkieletowym. Swoją popularność zyskują również jako materiały wykończeniowe wnętrz. Nic dziwnego, ponieważ można z łatwością poddawać je niemal dowolnej obróbce, tworząc za ich pomocą dekoracje czy sprzęty użytkowe. Jakie zatem istnieją pomysły na ich wykorzystanie w aranżacjach pomieszczeń?
Właściwości płyty OSB
Tym mianem określa się produkt drewnopochodny, wykonany w 90% z wiórów drewna sosnowego lub świerkowego. Pozostałe 10% stanowi bowiem spoiwo, czyli żywica syntetyczna. Jej nazwa to skrót od angielskiego Oriented Strand Board, oznaczającego płytę o wiórach orientowanych. Powstaje w procesie sprasowywania wspomnianych wiórów pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz temperatury. Odpowiednie ich ułożenie w poszczególnych warstwach decyduje o dobrej wytrzymałości produktu. Wyroby cechują się także elastycznością, odpornością na czynniki atmosferyczne, tłumieniem dźwięków i łatwością obróbki. Między innymi w składzie budowlanym Gut-Bud są dostępne w różnych grubościach. Ich konkretne przeznaczenie zależy przede wszystkim od stopnia wrażliwości na wilgoć. Pod tym względem można wyróżnić:
- OSB 1 – do warunków suchych,
- OSB 2 – do wnętrz,
- OSB 3 – w miejscach o podwyższonej wilgotności,
- OSB 4 – do konstrukcji nośnych, narażonych na znaczne obciążenia.
Wykończenie wnętrz z płytami OSB
Choć przez długi czas produkt był wykorzystywany głównie jako element konstrukcyjny, to jego właściwości sprawiły, że zaczął być często używanym materiałem w aranżacji pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. Na początek warto wspomnieć o wykonanych z niej okładzinach. Jej unikalny wygląd sprawdzi się przede wszystkim w stylistyce nowoczesnej, skandynawskiej czy też industrialnej. Z powodzeniem można ja zastosować jako element ozdobny jednej ściany lub jej fragmentu – za zagłówkiem łóżka czy też muszlą klozetową w łazience. Płytę da się także odmienić, malując ją na dowolny kolor. Nadal jednak pozostanie widoczna jej oryginalna faktura. Ponadto materiał stosuje się do budowy antresoli, schodów, a także zabudowy wanny – należy jednak pamiętać, aby wybrać ten o oznaczeniu 3 lub 4.
Przeczytaj również: Wprowadzenie koloru do wnętrza za pomocą poduszek i poszewek
Od wielu lat płyty OSB wykorzystuje się także do budowy mebli, dlatego znajdują uznanie wśród zwolenników trendu DIY. Wykonane z nich szafki lub stoły będą funkcjonalną ozdobą wnętrza. Produkty dobrze wyglądają także na frontach szafek kuchennych czy po prostuj jako drzwi do poszczególnych pomieszczeń. Ze względu na zdolność do przenoszenia obciążeń posłużą do konstrukcji regałów oraz półek. Odpowiednio zaimpregnowane zaś dobrze wyglądają jako blaty podumywalkowe w łazienkach. Sposobów na wykorzystanie we wnętrzach jest niezwykle wiele, a ogranicza je wyłącznie wizja osób urządzających.
Przeczytaj również: Malowanie sufitu - jakie rodzaje farb wziąć pod uwagę?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana