Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zapobiegać rozwojowi wszawicy?
Wszawica – wydawać by się mogło, że to choroba dawnych czasów, jednak w rzeczywistości w dalszym ciągu może zaatakować owłosioną skórę głowy. Stanowi zagrożenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To powszechny problem, który nie zawsze jest wynikiem braku higieny. Tłumaczymy, czym dokładnie jest ta choroba oraz podpowiadamy, jak powinna wyglądać kuracja przeciw rozwojowi wszawicy.
Wszawica – czym dokładnie jest?
Wszawica, naukowo nazywana „pediculosis”, to choroba zakaźna wywoływana przez wszy. Wymienia się trzy rodzaje tych stawonogów: wesz głowową, łonową i odzieżową. Zdecydowanie najczęściej spotykane jest zakażenie wszą głowową. Choroba najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jednak może występować również u osób dorosłych. Zakażenie następuje poprzez bliski kontakt z osobą zarażoną (dotknięcie głową do głowy, korzystanie z tej samej szczotki do włosów).
Wesz to niewielki owad osadzający się na owłosionej skórze. Żywi się krwią. Składa jaja nazywane gnidami (nawet do 8 dziennie). Poprzez lepką substancję przytwierdza je do włosów. Cykl rozwijania się gnidy trwa 10 dni. Po tym czasie wesz staje się dorosłym osobnikiem.
Objawy wszawicy
Jak tłumaczy specjalista z firmy Seboradin: Wszawica to przykra dolegliwość, której głównym objawem jest silny świąd skóry. Uporczywe swędzenie zmusza do częstego drapania, a to doprowadza do powstawania ran na głowie. W skrajnych przypadkach może dochodzić do krwawych ran, niszczenia i wyrywania włosów, a nawet miejscowego łysienia. Zdarza się również, że w wyniku wydzielania się ropy włosy zlepiają się i kształtuje się kołtun. Przyglądając się z bliska, można zauważyć przyczepione gnidy. Również wszy w czasie ruchu są dobrze widoczne. Najczęściej zagnieżdżają się na linii włosów, zazwyczaj tuż nad karkiem, a także za uszami i na skroniach. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego bardzo ważne jest możliwie jak najszybsze podjęcie odpowiednich kroków.
Sposoby leczenia wszawicy
Jeszcze kilkanaście lat temu walka z wszawicą była trudna i niejednokrotnie musiała zakończyć się obcięciem włosów. Obecnie, leczenie jest znacznie prostsze. Podstawową metodą (i zazwyczaj w pełni wystarczającą) jest zastosowanie preparatów leczniczych dostępnych w drogeriach i aptekach bez recepty. Kuracja przeciw wszom i gnidom składa się z kilku etapów:
- kompres – zabija wszy i gnidy,
- szampon – oczyszcza skórę głowy,
- lotion – zapobiega i chroni przed ponownym pojawieniem się problemu.
Jeśli jeden domownik został zarażony – leczeniu powinni zostać poddani, również pozostali współlokatorzy. Bardzo ważne jest także zdezynfekowanie przedmiotów, które miały bezpośredni kontakt z włosami osoby zarażonej, m.in. szczotka do włosów, pościel.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana