Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zachęcać seniora do aktywności ruchowej?

Aktywność fizyczna wzmacnia organizm w walce z chorobami i pozwala osobom starszym dłużej utrzymać życiową samodzielność. Specjaliści zalecają ćwiczenia każdemu, także seniorom borykającym się z ograniczeniami ruchowymi. Jednak wielu z nich nie jest przyzwyczajonych do systematycznego treningu i trudno namówić ich do zmiany trybu spędzania czasu. W jaki sposób zachęcić ich do ćwiczeń?
Promowanie aktywności fizycznej dostosowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości seniorów oraz zachęcanie do regularnych ćwiczeń powinno być jednym z priorytetów dla opiekunów, najbliższej rodziny czy ośrodków spokojnej starości. Lekarze i specjaliści nie mają wątpliwości, że ćwiczenia, spacery czy aktywny relaks mają ogromne znaczenie dla poprawy funkcjonowania organizmu i utrzymania równowagi psychicznej.
– Regularny wysiłek fizyczny obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, nadwagi i otyłości, dolegliwości otępiennych, depresji i wielu innych groźnych przypadłości – tłumaczy specjalista z Domu Seniora „Leśne Wrota” w Kostkowie koło Gdańska. – Dlatego w naszej placówce przykładamy dużą wagę do zachęcania podopiecznych do systematycznych ćwiczeń. Nawet osoby unieruchomione na łóżkach czy z ograniczonymi możliwościami ruchu powinny podejmować wysiłek adekwatny do swoich możliwości. Staramy się zachęcić do aktywności każdego seniora.
Opowiedz o zaletach ćwiczeń dla zdrowia
Co zrobić, jeśli osoby starsze nie chcą regularnie ćwiczyć i preferują pasywny styl spędzania czasu? Jak przekonać seniorów do zmiany zachowania?
Przede wszystkim należy zachęcać ich logicznymi argumentami i wymienić korzyści, jakie daje aktywność fizyczna. Pozytywne wiadomości są łatwo dostępne i nawet osoby bez głębszej wiedzy medycznej mogą z łatwością w internecie znaleźć opinie lekarzy o wpływie ćwiczeń na stan zdrowia, zapobieganie chorobom czy wspieraniu kuracji. Niektórych seniorów może zachęcić także argument, że poprawiając kondycję i odporność organizmu, będą wydawać mniej pieniędzy na lekarstwa.
Jednak to nie brak wiedzy o korzyściach dla zdrowia powstrzymuje wielu seniorów przed ćwiczeniami. Najczęściej barierą są ich stare przyzwyczajenia lub obawa przed nowym stylem życia. W takiej sytuacji pomóc może propozycja wspólnych ćwiczeń, zaproszenie na spacer do osiedlowej siłowni na powietrzu czy rodzinna wyprawa na basen. Działając w ten sposób można pomóc pokonać strach i przełamać bariery psychiczne. Po trudnych początkach następne kroki powinny być dla seniorów łatwiejsze.
Atrakcyjne spędzanie czasu
Aktywność fizyczna może być ciekawą formą spędzania czasu w gronie znajomych lub dobrą okazją do poznawania nowych ludzi. Samotność, poczucie odtrącenia czy wręcz depresja to problemy, które dotykają bardzo wiele osób w jesieni życia. Z pewnością sport czy rekreacja nie są jedynym, ani też najważniejszym lekarstwem na te kłopoty, ale z pewnością mogą wspierać leczenie i pomóc poprawić samopoczucie.
Warto sprawdzić ofertę zajęć dla seniorów w pobliżu miejsca zamieszkania. Organizują je nie tylko placówki państwowe czy samorządy lokalne. Coraz częściej można trafić na ogłoszenia, które zamieszczają osoby prywatne czy organizacje pozarządowe o zajęciach jogi, grupowych spacerach czy kursach tańca. Osoby starsze często nie mają dostępu do źródeł informacji o ciekawych inicjatywach w sąsiedztwie, które pomogą im spędzić aktywnie czas z pożytkiem dla zdrowia. Także wybierając dla bliskiej osoby miejsce w domu spokojnej starości, warto sprawdzać w ośrodkach nie tylko warunki codziennej opieki nad seniorami, ale także, jakie zapewniają zajęcia fizyczne i formy aktywności ruchowej.
Sportowy prezent dla seniora
Dobrym pomysłem dla zachęcenia do uprawiania sportu może być także podarowanie gadżetu związanego z aktywnością fizyczną. Mogą to być zwykłe kijki do nordic walkingu, bielizna termoaktywna czy mata do jogi. Wielu seniorów lubi również korzystać z nowinek technicznych, takich jak krokomierze zakładane na ręce czy pulsometry w formie zegarka. Drobiazgi związane ze sportem mogą ich zaciekawić i zachęcić do ćwiczeń.
Namawiając seniorów do aktywności fizycznej należy jednak brać pod uwagę ich ograniczenia. Ćwiczenia muszą być odpowiednio dobrane do możliwości ruchowych i kondycji oraz uwzględniać stan psychiczny osób starszych. Zbyt ambitne cele, za trudne ćwiczenia czy za duża intensywność mogą przynieść skutki odwrotne od zamierzonych i zniechęcić do sportu. Warto powoli, cierpliwie i konsekwentnie przyzwyczajać ich do nowego stylu życia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana