Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wzywać pomoc na morzu?

Morze to piękne, ale i niebezpieczne miejsce, które wymaga z naszej strony dużej ostrożności i bardzo dobrego przygotowania. Niezależnie od tego, czy jesteśmy doświadczonymi marynarzami, czy też dopiero zaczynamy swoją przygodę z żeglarstwem, powinniśmy zawsze mieć świadomość, jak wzywać pomoc w sytuacji awaryjnej. W naszym artykule wskazujemy sposoby wzywania pomocy w przypadku powstania zagrożenia na morzu.
Sposoby na wzywanie pomocy
Morskie podróże to marzenie wielu osób. Niestety w ich trakcie czeka tez na żeglarzy wiele różnych zagrożeń. Na szczęście istnieje dużo sposobów na wzywanie pomocy na morzu. Pierwszym z nich jest oczywiście telefon komórkowy. W dzisiejszych czasach większość ludzi posiada ze sobą telefon, dzięki czemu w razie potrzeby możemy szybko skontaktować się z pomocą. Warto jednak pamiętać, że zasięg telefonów na morzu może być ograniczony, zwłaszcza jeśli bardzo oddaliliśmy się od brzegu.
Przeczytaj również: Jak i czym odkamieniać ekspres do kawy?
Innym sposobem na wzywanie pomocy jest użycie sygnałów świetlnych. Możemy tutaj wykorzystać latarkę lub reflektor, aby dać znać o naszej obecności innym statkom. Dużo skuteczniejsze może być jednak wezwanie pomocy z zastosowaniem rac morskich. Szukając pomocy na morzu, warto jednak pamiętać, że sygnały świetlne są bardziej skuteczne po zmroku.
Dodatkową możliwością szukania pomocy na morzu jest skorzystanie z radiostacji VHF. Możemy jej użyć do nawiązania kontaktu z innymi statkami lub stacjami lądowymi. Radiostacja VHF pozwala na komunikację na krótkich dystansach, co oznacza, że będziemy w stanie skontaktować się z pomocą tylko wtedy, gdy znajdujemy się w pobliżu innych statków.
Co zrobić w sytuacji zagrożenia na morzu?
Na to pytanie odpowiedział nam nasz rozmówca, specjalista z hurtowni pirotechnicznej Sklepzpetardami.pl:
Jeśli znajdziemy się w sytuacji zagrożenia na morzu, kluczem do szybkiego znalezienia pomocy jest przyjęcie odpowiedniego postępowanie. Przede wszystkim, nie wolno panikować. Należy zawsze zachować spokój i próbować uspokoić osoby, które znajdują się z nami na statku.
Po uspokojeniu atmosfery na statku należy jak najszybciej wykonać pierwszy krok – czyli wezwać pomoc. W przypadku braku zasięgu telefonu lub radiostacji VHF możemy użyć urządzenia do wysyłania sygnałów ratunkowych – takiego jak EPIRB lub SART. Ważne jest też umiejętne wykorzystanie flar morskich. Istotne jest to, żeby je zastosować w chwili gdy na zewnątrz jest już choć trochę ciemno. Przed ich zastosowaniem warto jest się też upewnić, że w pobliżu znajdują się jakieś inne, mogące nam pomóc
Po wykonaniu kroku pierwszego powinniśmy zająć się ewakuacją z pokładu. Jeśli mamy do czynienia z awarią techniczną, a na naszym statku nie ma już możliwości dalszej żeglugi, powinniśmy natychmiast opuścić statek i przejść na tratwę ratunkową lub inny bezpieczny środek transportu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana