Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wymienić instalację elektryczną w mieszkaniu?

Spis treści
- Standardy stosowane w starym budownictwie
- Czy opłaca się korzystać z pomocy elektryka?
- Wymiana rozdzielnicy
- Rodzaje zabezpieczeń
Instalację elektryczną najczęściej wymienia się dlatego, że jest ona przestarzała i przez to wywołuje różne problemy. Może to być np. brak odpowiedniej ilości gniazd lub występowanie częstych zwarć. W przypadku przeróbek instalacji w mieszkaniu możemy dokonywać zmian tylko w określonym obszarze. Tutaj przeczytasz, na co trzeba zwrócić uwagę przy takiej modernizacji.
Standardy stosowane w starym budownictwie
Na początku trzeba postawić sobie pytanie: jakich zmian chcę dokonać? Wymiana gniazdek czy łączników oświetleniowych przeważnie nie jest kłopotliwa, ale modernizacja przewodów wymaga kucia ścian oraz późniejszego zaklejania powstałych dziur. W mieszkaniach z rynku wtórnego instalacje bardzo często są przestarzałe i niedopasowane do współczesnych standardów pod względem mocy i bezpieczeństwa. W efekcie mogą zdarzać się częste spięcia wywołane np. pracą kilku urządzeń naraz. Dlatego też trzeba ustalić, w jakim standardzie wykonano daną instalację. Przed rokiem 1990 używało się m.in. dwużyłowych przewodów z aluminium, które dzisiaj są już przeżytkiem. Często stare mieszkania mają zbyt małą ilość gniazdek i punktów oświetleniowych. Rozplanowanie obwodów mogło być nie do końca przemyślane, przez co staje się także trudne do zlokalizowania. Dlatego też gruntowną wymianę instalacji elektrycznej najlepiej przeprowadzać podczas generalnego remontu. Można to zrobić od razu po nabyciu mieszkania z rynku wtórnego.
Czy opłaca się korzystać z pomocy elektryka?
W blokach zmiany elektryczne można przeprowadzać tylko w obrębie własnego mieszkania. Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z doświadczonego fachowca niż zajmować się tym samodzielnie bez odpowiedniej wiedzy. Dzięki temu unikniemy ryzyka porażenia prądem oraz błędów instalacyjnych, jakie moglibyśmy popełnić. Pamiętajmy, że ani my, ani też wynajęty przez nas elektryk nie ma uprawnień do tego, by wymienić liczniki. Może to zrobić tylko osoba z ramienia dostawcy energii. Elektryk rozplanuje wygodne i bezpieczne położenie obwodów w stosunku do zapotrzebowania i mocy. Pomoże także ustalić, czy bardziej opłaca się dostosowywać nowe rozwiązania do starej instalacji, czy jednak są powody ku temu, by wymienić całą instalację w mieszkaniu. W niektórych sytuacjach można powiększyć liczbę gniazd w istniejących już obwodach.
Wymiana rozdzielnicy
Wszystkie obwody elektryczne zaczynają się w rozdzielnicy. W starych instalacjach można spotkać rozdzielnice bez szyn montażowych z wkręcanymi bezpiecznikami topikowymi. Powinny one być wymienione jak najszybciej. Instalacja nowej rozdzielnicy powinna uwzględniać wolne miejsce na rozbudowę modułów w przyszłości, gdybyśmy zwiększyli swoje zapotrzebowanie na różnego rodzaju urządzenia. Wolna przestrzeń dodatkowo ułatwia dostanie się do przewodów i osprzętu w tablicy. Po jej podłączeniu powinniśmy wszystko czytelnie opisać po to, by w przyszłości ułatwić sobie i elektrykowi pracę. Z biegiem lat zmieniają się także standardy bezpieczeństwa. Współcześnie stosuje się nie jeden, ale kilka rodzajów aparatów zabezpieczających, które uwzględniają różne zagrożenia.
Rodzaje zabezpieczeń
Wyłączniki nadprądowe dzielą instalację elektryczną na obwody, a do tego podczas przeciążenia odcinają zasilanie. Zarówno ich dobór jak i montaż powinien przeprowadzać elektryk, by w razie wystąpienia awarii odcięty był tylko obwód, w którym pojawił się problem. Wyłączniki różnicowoprądowe ochraniają użytkowników w sytuacjach, takich jak dotknięcie przewodu bez izolacji lub metalowej obudowy będącej pod napięciem. Są one dopełnieniem bezpieczeństwa wyłączników nadprądowych. Przed impulsami o wysokim napięciu, które mogłyby zniszczyć np. sprzęt elektroniczny, ochraniają ograniczniki przepięć. Zapobiegają także uszkodzeniom przewodów.
Elektryk z firmy Voltmat w Tychach podsumowuje: Im bardziej skomplikowana i rozbudowana będzie nasza instalacja, tym bardziej powinniśmy zadbać o jej bezpieczeństwo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana