Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda procedura otwarcia testamentu u notariusza?

Spis treści
- Na czym polega procedura otwarcia testamentu?
- Jak wygląda procedura otwarcia testamentu?
- Co jeszcze warto wiedzieć o procedurze otwarcia testamentu?
Sporządzenie przez daną osobę testamentu nie wywołuje żadnych prawnych skutków do czasu śmierci spadkobiercy. Gdy ta jednak nastąpi, wywołuje to zmianę prawną – nie można go odwołać, zmienić oraz należy ujawnić fakt jego stworzenia i treść. Sprawy te dokładnie reguluje Kodeks postępowania cywilnego. Przyjrzyjmy się, jak wygląda procedura otwarcia testamentu u notariusza?
Na czym polega procedura otwarcia testamentu?
Dokładnie opisana w Kodeksie postępowania cywilnego procedura otwarcia i ogłoszenia testamentu stworzona została w celu urzędowego potwierdzenia jego istnienia (czyli nadania mu mocy prawnej) oraz zabezpieczenia przed ewentualną zmianą czy zniszczeniem dokumentu. Procedura otwarcia u notariusza gwarantuje rzetelne poinformowanie spadkobierców o treści testamentu oraz wypełnienie woli, która się w nim znajduje. Notariusz może otworzyć testament, gdy jest w posiadaniu urzędowego aktu zgonu spadkodawcy.
Każdy, kto ubiega się o otwarcie testamentu, powinien taki dokument dostarczyć do kancelarii notarialnej. Warto wspomnieć, że na notariuszu nie spoczywa obowiązek informowania zainteresowanych osób o tym, kiedy testament zostanie otwarty i ogłoszony. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby osoby zainteresowane stawiły się do kancelarii na tę okoliczność. Szczególnie, że spadkobiercy zazwyczaj znają treść testamentu, a jego otwarcie stanowi formalną czynność, nadającą mu moc prawną do dziedziczenia.
Jak wygląda procedura otwarcia testamentu?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli notariusz posiada już urzędowy akt zgonu spadkodawcy, następuje otwarcie i ogłoszenie testamentu. Czynność ta polega na odczytaniu treści dokumentu w obecności wnioskującej osoby. Podczas otwierania testamentu sporządzany jest protokół, zawierający informacje o dacie otwarcia i jego sporządzenia, osobie składającej testament oraz stanie fizycznym dokumentu. Obowiązkiem notariusza jest również zapisanie daty otwarcia na testamencie i zabezpieczenie go przed uszkodzeniem.
Kiedy nastąpi już otwarcie i ogłoszenie testamentu, notariusz musi niezwłocznie poinformować o nim sąd spadku i przesłać sporządzony wcześniej na jego temat protokół. Cała procedura wiąże się jednak z tym, że testament nie jest wydawany zainteresowanym jego treścią osobom. Procedura otwarcia testamentu to jedna z podstawowych czynności z dziedziny prawa spadkowego, wykonywana przez kancelarie notarialne, takie jak chociażby Notariusz na Woli.
Co jeszcze warto wiedzieć o procedurze otwarcia testamentu?
Jeśli czeka nas odczytanie testamentu u notariusza, powinniśmy zadbać o wymagane podczas procedury dokumenty. Aby procedura mogła się odbyć, należy być w posiadaniu: aktu zgonu spadkodawcy, oryginału własnoręcznego testamentu lub wypisu aktu notarialnego dokumentującego notarialny testament oraz dokument tożsamości osoby, na której wniosek testament będzie otwierany. W momencie, gdy spadkodawca sporządził kilka testamentów, podczas procedury otwierane są wszystkie i na każdym otwartym testamencie sporządzana jest wzmianka o pozostałych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana