Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda gospodarka odpadami w Polsce?
Nie tylko w naszym kraju, bo również w całej Europie właściwa gospodarka odpadami to jedno z ważniejszych wyzwań gospodarczych i środowiskowych. Wiele śmieci corocznie trafia tam, gdzie nie powinno, najczęściej do rzek, mórz i oceanów. Jeszcze wciąż niewielki procent przeznaczony jest na recykling. W powietrzu pojawiają się nawet małe cząstki plastiku. Tylko właściwa gospodarka odpadami może uratować zdrowie ludzi.
Jak zdefiniować gospodarkę odpadami?
Mówiąc o gospodarce odpadami, trzeba mieć na uwadze cały ciąg procesów, takich jak zbieranie, segregacja i transport śmieci. Na dalszym etapie następuje ich unieszkodliwianie i przetwarzanie. Wszystkie te procesy, wraz z obrotem odpadami muszą być nadzorowane.
Wszystkie wymienione działania powinny prowadzić do recyklingu odpadów. Jednak z powodu tego, że jest ich coraz więcej, ciągle w tym względzie napotyka się na trudności. Szacuje się, że tylko w obrębie Unii Europejskiej do recyklingu trafia około 30% śmieci. Reszta podlega składowaniu, najczęściej w miejscach, gdzie przepisy dotyczące ochrony środowiska są bardziej liberalne.
Postępowe zmiany w gospodarowaniu odpadami
W Polsce odbiorem odpadów zajmują się specjalne przedsiębiorstwa, taki jak Recykler Szczecin, pracujące zgodnie z wymogami ustanowionymi przez rozporządzenia i ustawy. Już pod koniec 2018 roku uchwalono postępową nowelizację ustawy o odpadach. Nowe przepisy dotyczyły lepszej kontroli wizyjnej składowisk, zmodernizowania przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej i zmian zasad dotyczących pozwoleń na działalność związaną z gospodarowaniem odpadami.
Na początku 2019 roku rozpoczęto prace nad kolejną nowelizacją. Dotyczą one zmian w ustawie O Odpadach i o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach. Główna zmiana to znaczne rozszerzenie odpowiedzialności za odpady niebezpieczne. Takie wytyczne mają na celu poprawienie współpracy między wytwórcami odpadów a firmami, które je odbierają. W tym momencie również kładzie się nacisk na skuteczną kontrolę.
Sposoby unieszkodliwiania odpadów w Polsce
W naszym kraju w dużym procencie śmieci są składowane. Nie jest to absolutnie winą przedsiębiorstw, które zajmują się taką działalnością jak wywóz odpadów. Decyzje co do tego, co się z nimi stanie to sprawa decyzji innych organów. Niemniej jednak w życie wchodzą zarządzenia, które dają nadzieje na poprawę działania całej gospodarki niepotrzebnymi odpadami.
Jeśli chodzi o metody unieszkodliwiania odpadów, to aktualnie stosuje się takie sposoby:
- składowanie, które jest nieprzyjazne dla środowiska
- kompostowanie i fermentacja, która jest dostępna tylko dla odpadów biologicznych
- palenie, odgazowanie i zagazowanie – proces wiąże się ze skażeniem środowiska
- biodegradacja odpadów płynnych w ziemi.
Raport Najwyższej Izby Kontroli, z dnia 8 stycznia 2021 podaje, że działania Ministra Środowiska, jak też organów odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami, wciąż nie są wystarczające, aby mówić o pełnym sukcesie w tym względzie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana