Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak uzyskać świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego?

Świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego jest dokumentem, którego uzyskanie, najkrócej mówiąc, uprawnia przedsiębiorców do dostępu do informacji niejawnych. Posiadanie tego urzędowego certyfikatu jest obowiązkowe, jeśli firma chce realizować zadania czy umowy na rzecz państwa związane z dostępem do wyżej wspomnianych informacji oznaczonych jako tajne, poufne lub ściśle tajne.
Czym jest dokładnie ŚBP?
Świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego (ŚBP) jest wymagane przy realizacji wszelkich kontaktów, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, związanych z informacjami niejawnymi. Kontakty te mogą być bardzo opłacalne dla firm, stąd zainteresowanie uzyskaniem ŚBP. Podstawą prawną są tu zapisy Ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, art. 54. Znajdziemy w nich m.in. informację o tym, że dostęp do informacji opatrzonych klauzulą „zastrzeżone” nie wymaga posiadania ŚBP.
Rodzaje świadectw
Omawiane świadectwa występują w 3 wersjach: I, II i III stopnia. Świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego I stopnia dotyczy pełną zdolności do ochrony informacji, II stopnia – zdolności do ochrony informacji, oprócz ich wytwarzania, przechowywania, przekazywania lub przetwarzania we własnych systemach i sieciach teleinformatycznych, natomiast ŚBP III stopnia potwierdza zdolność do ochrony informacji, z wyłączeniem możliwości ich wytwarzania, przechowywania, przekazywania lub przetwarzania w użytkowanych przez niego obiektach. ŚBP mogą różnią się okresem obowiązywania: w przypadku ochrony informacji „ściśle tajnych” będzie to 5 lat, informacji „tajnych” 7 lat, a „poufnych” 10 lat.
Procedura uzyskania świadectwa
Zgodnie z obowiązującym prawem ŚBP wydawane jest przez ABW lub SKW po przeprowadzeniu postępowania bezpieczeństwa przemysłowego. Obejmuje ono sprawdzenie danych przedsiębiorcy w rejestrach, ewidencjach i kartotekach, również tych niedostępnych powszechnie oraz innych informacji uzyskanych w trakcie prowadzonego postępowania. Osobami, których dotyczy wyżej wymienione postępowanie są: kierownik przedsiębiorcy, pełnomocnik ochrony i jego zastępca, osoby pracujące w pionie ochrony, administrator systemu teleinformatycznego oraz inne osoby wskazane do dostępu do informacji niejawnych. Procedura prowadzona przez wyżej wymienione organy może zakończyć się wydaniem świadectwa, decyzją o odmowie jego wydania lub decyzją o umorzeniu postępowania bezpieczeństwa przemysłowego. Przy ubieganiu się o uzyskanie ŚBP można korzystać z profesjonalnej pomocy firm specjalizujących się w tego rodzaju usługach, np. firmy 4TelPartner z Warszawy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana