Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak uszczelnić rysy i pęknięcia w budynku?
Rysy i spękania w ścianach mogą pojawić się na skutek osiadania budynku. To całkowicie naturalny proces, ale problem może dotyczyć także starszych budynków. Z biegiem czasu każdy materiał budowlany i konstrukcyjny ulega osłabieniu – wtedy pęknięcia i rysy są praktycznie nieuniknione. Jest to widoczne szczególnie w starszym budownictwie. Nie musisz jednak rezygnować z kupna wymarzonego domu z rynku wtórnego – takie uszkodzenia można naprawić.
Jak skutecznie zlikwidować rysy i pęknięcia w ścianach?
Rysy i pęknięcia nie tylko szpecą budynek i utrudniają prace wykończeniowe. Przede wszystkim przepuszczają wilgoć do wnętrza, przez co w pomieszczeniach mogą pojawić się grzyby i pleśnie groźne dla zdrowia. Ponadto wilgoć pogłębia uszkodzenia, a brak ingerencji w naprawę pęknięć i rys na ścianach może prowadzić do samonakręcającej się spirali zniszczeń. W jaki więc sposób sobie z nimi poradzić?
Przeczytaj również: Dlaczego hydroizolacja fundamentów jest tak istotna?
Sam świeży tynk, zaprawa i farba nie pomogą. Po pewnym czasie pęknięcie znów będzie widoczne, ponieważ problem leży o wiele głębiej. Można zastosować rozwiązania doraźne, ale na dłuższą metę nie będą one skuteczne. Ścianę należy zaizolować i scalić od środka – najlepiej poprzez iniekcję uszczelniającą.
Przeczytaj również: Co zrobić, gdy w budynku jest wilgoć? Profesjonalne osuszanie budynków
Ta metoda wykorzystywana jest przez wiele firm zajmujących się hydroizolacją budynków. Iniekcje uszczelniające stosuje się przeciw szkodliwemu działaniu wody, która jest podciągana kapilarnie oraz jako uszczelnienie powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych. Izolacja kurtynowa i strukturalna to dobre rozwiązanie dla budynków z rynku wtórnego. Wypełnienie pęknięć i ubytków to podstawowy krok, aby wzmocnić ich konstrukcję mechaniczną, a markowe preparaty stosowane do wypełnień gwarantują wysoką skuteczność hydroizolacji.
Jak dobrać zakres i rodzaj izolacji uszczelniającej?
Przede wszystkim należy dokładnie zdiagnozować problem, czyli znaleźć przyczynę pojawiającej się wilgoci. Do uszczelniania pęknięć, ubytków oraz złączy wykorzystuje się wprowadzane pod ciśnieniem żywice poliuretanowe i zaczyny cementowe oraz cementowo-polimerowe. Specjalistyczny sprzęt umożliwia dokładne wypełnienie szczelin – musi być ono jednak przeprowadzone pod okiem fachowca, np. z firmy ATP Hydroizolacje, i przy wykorzystaniu pompy iniekcyjnej, ponieważ nieumiejętne wprowadzenie materiałów uszczelniających w ubytki może pogłębić problem. Często rysy i pęknięcia ścian to również skutek kłopotów z hydroizolacją fundamentów. Warto więc sięgnąć po pomoc specjalistów, którzy rozwiążą problem u samego źródła i naprawią szkody wywołane przez działanie wody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana