Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Uznaje się, że „ojcem” stylu skandynawskiego był Carl Larsson, tj. malarz i architekt wnętrz ze Szwecji. Artysta uwieczniał na obrazach własny dom – wypełniony światłem, bielą i spokojem. Powstałe ilustracje przedstawiały wnętrze urządzone w znanym już nurcie aranżacji. Znaczącą postacią był również Gregor Paulsson, dzięki któremu nowy trend miał jeszcze jeden warunek: wykorzystywano w nim wysokojakościowe meble, najlepiej z litego drewna.
We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim dominują proste linie i jasne kolory. Nurt dzieli się jednak na kilka odmian, które mogą odrobinę inaczej podchodzić do takich zabiegów. Można wyróżnić trzy odłamy. Najbardziej „surowa” jest wersja szwedzka, stawiająca przede wszystkim na wykorzystanie światła, bieli i prostych form. W fińskim podejściu stosuje się z kolei zabawę kontrastami i kształtami geometrycznymi, a w duńskim pojawiają się już pastele, sprzęty stylizowane na „retro” oraz klasycznie wyglądające, drewniane wyposażenie.
Meble z litego drewna do wnętrza w stylu skandynawskim
„Skandynawskie” wnętrza są nie tylko spokojne, jasne i harmonijne, ale również funkcjonalne. Wybrane wyposażenie musi zapewniać swoim użytkownikom należyty komfort – dostateczną powierzchnię do relaksu, przechowywania rzeczy i gotowania, jednak nie zagracać dostępnej przestrzeni. Kupuje się głównie niezbędne sprzęty, które mogą jednocześnie pełnić wiele ról i wystarczają w codziennym życiu. Dobrze, aby były to meble z litego drewna, ponieważ w takim stylu aranżacji podkreśla się także jakość i piękno naturalnego surowca.
Wyposażenie powinno być utrzymane w jasnych barwach, by dodatkowo rozświetlać wnętrze. Blaty mogą być wykonane ze szlachetnego i solidnego dębu, wykończonego olejowoskiem lub stosunkowo przeźroczystym lakierem. Choć w stylu skandynawskim dominują proste formy, to zakupione sprzęty nie muszą być nudne. Warto wybierać meble o ciekawym, oryginalnym designie (np. z oferty sklepu internetowego You Design), który objawia się np. w nóżkach stołu czy stolika – „zygzakowe” kształty wprowadzą do środka nieco nowoczesnego klimatu.
Jak podkreślić styl skandynawski we wnętrzach?
Skandynawska „bryza” nie ogranicza się jedynie do prostych, surowych form danego elementu wyposażenia. Jednym z jej objawów są delikatne, lekkie zasłony, które rozpraszają wpadające do wnętrza światło. Wszelkie tekstylia i inne dekoracje powinny być z kolei wyprodukowane z naturalnych materiałów, a wykończenie ścian – utrzymane w jasnej kolorystyce, czyli przede wszystkim bielach, szarościach oraz beżach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana