Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak transportuje się darń rolowaną?

Układanie trawy z rolki jest coraz częściej wykorzystywaną alternatywą dla czasochłonnej uprawy trawnika z nasion. Na takie rozwiązanie decydują się zarówno właściciele przydomowych ogrodów, jak i zarządcy nieruchomości publicznych. Odporna na deptanie darń rolowana idealnie sprawdza się w miejskich parkach i skwerkach, a nawet na boiskach sportowych.
Przygotowanie darni rolowanej
Zakładanie trawnika z rolki jest łatwe i szybkie, jednak produkcja darni – zdecydowanie nie. Uprawa roślin, które po zbiorze i przewiezieniu w nowe miejsce mają nie tylko przetrwać, ale też szybko się ukorzenić, wymaga olbrzymiej wiedzy agrotechnicznej, wielkiego nakładu pracy i specjalistycznych maszyn rolniczych.
Przygotowanie wysokiej jakości darni dla klientów jest satysfakcjonującym, ale jednocześnie bardzo wymagającym zadaniem. Mamy tu przecież do czynienia z żywymi roślinami, którym przez cały czas wzrostu musimy zapewnić jak najlepsze warunki. Najmniejszy błąd lub zaniedbanie w uprawie może doprowadzić do zniszczenia trawników. Pod tym względem produkcja trawy w rolkach w niczym z resztą nie odbiega od jakiejkolwiek uprawy na dużą skalę – zauważa nasz rozmówca z gospodarstwa ogrodniczego Trawa z Rolki.
Transport trawy w rolkach
Uprawa trawników rolowanych w zależności od technologii trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Podczas zbiorów darń jest automatycznie rolowana i paletyzowana przez kombajn. Maszyna układa na palecie kilka poziomów zrolowanej darni, a następnie odstawia ładunek na grunt. W tym momencie pracownicy przedsiębiorstwa rolniczego zabezpieczają rolki specjalną siatką, co zapobiega ewentualnemu wywróceniu się towaru. Załadunek tak przygotowanej trawy na samochód jest prosty i odbywa się z wykorzystaniem podnośników widłowych.
Trawa w rolkach powinna trafić do ostatecznego odbiorcy jak najszybciej po zebraniu. W przeciwnym wypadku darń może ulec wysuszeniu. Sposób, w jaki trawa przewożona jest do klienta, uzależniony jest od odległości i warunków pogodowych. W przypadku niewielkich dystansów możliwy jest transport na otwartej naczepie ciągnika samochodowego. Jeśli jednak miejsce docelowe znajduje się w dużej odległości od producenta lub danego dnia panuje upał, darń powinna być załadowana na samochód z zamkniętą, klimatyzowaną komorą. Na czas transportu rolki powinny być zabezpieczone również przed wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli niemożliwe jest ułożenie całego trawnika w ciągu jednego dnia, rolki powinno się rozwinąć i regularnie zraszać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana