Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak szybko sprzedać dom lub mieszkanie?
Sprzedaż domu lub mieszkania kojarzy się z transakcją, zabierającą dużo czasu w kwestii stworzenia opisu, ogłoszenia oferty i rozmawiania oraz spotykania się z potencjalnymi kupcami. Czy aby na pewno tak jest? Mieszkanie można również sprzedać przy współpracy z biurem nieruchomości, które z kolei promuje oferty w ramach Systemu Wymiany Ofert. Sprawdźmy, jakie są zalety takiego podejścia.
Umowa na wyłączność a umowa otwarta
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest umowa na wyłączność i umowa otwarta. Ta pierwsza gwarantuje, że wybrane przez właściciela domu biuro nieruchomości jest jedynym, któremu należy się prowizja od sprzedaży. Przeciwieństwem jest umowa otwarta, która pozwala na współpracę z wieloma biurami, ale prowizję ze sprzedaży otrzyma to, które sfinalizuje transakcję. Więcej zalet można doszukać się w umowie na wyłączność. Biuro nieruchomości w takim przypadku bardziej angażuje się we współpracę, co powinno skutkować lepszym przekazem informacji oraz większą promocją, a właściciel domu zyska również oszczędność czasu, którego nie traci na podpisywanie umów z kilkoma agencjami, oraz bezpieczeństwo nieruchomości, ponieważ „przekazuje posiadłość” jednej zaufanej osobie.System Wymiany Ofert
W Polsce dominują umowy na wyłączność, również w Systemie Wymiany Ofert, czyli platformach MLS (ang. Multiple Listing Service), które skupiają członków Stowarzyszeń Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, takich jak m.in.:- WSPON (Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami),
- BCK SPON (Bielsko Częstochowsko Katowickie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami),
- DOSPON (Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami),
- ZSPON (Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pośredników Obrotu Nieruchomościami).
Zalety współpracy z biurem nieruchomości
Właściciele domu lub mieszkania, którzy chcą je sprzedać, mogą próbować swoich sił „na własną rękę” lub skorzystać z biura nieruchomości, zwłaszcza jeżeli zależy im na czasie, bezpieczeństwie i profesjonalizmie całego procesu – przyznaje konsultant z biura nieruchomości Home-Trader. – Mają oni pewność, że nabywcą nie będzie przypadkowa osoba, ale realnie zainteresowany klient, zweryfikowany w naszym biurze.Ponadto, jeżeli właściciele mają niewyjaśnione kwestie prawne, biuro nieruchomości pomaga je uregulować, proponując fachową pomoc przy kompletowaniu dokumentów niezbędnych do umowy warunkowej lub przenoszącej własność. Dużą zaletą jest również wspomniana oszczędność czasu. Właściciele zlecają oględziny mieszkania, a także negocjacje upoważnionym osobom z biura nieruchomości, co sprawia, że często przyjeżdżają oni już tylko na czas zawarcia umowy notarialnej. Podsumowując, w celu szybkiej sprzedaży domu lub mieszkania warto podjąć współpracę z biurem nieruchomości. Warto wcześniej sprawdzić, czy dana firma ma ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej oraz czy stosuje Kartę Praw Klienta, będącą świadectwem wysokiej jakości świadczonych usług. Umowa na wyłączność z biurem nieruchomości oznacza dla sprzedającego wiele zalet, w tym promocję na szeroką skalę (z dokładnymi zdjęciami i opisem, również w prasie branżowej), umieszczenie oferty w Systemie Wymiany Ofert, a także prezentacja jej w trakcie „dni otwartych”, organizowanych przez biuro nieruchomości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana