Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ortodonty?
Leczenie ortodontyczne pozwala wyprostować zęby, a w rezultacie uniknąć wielu poważnych problemów zdrowotnych oraz poprawić estetykę uśmiechu. Wiele osób stresuje się jednak na samą myśl o wizycie w gabinecie ortodontycznym. Nie ma się jednak czego obawiać! Aby się o tym przekonać, przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak przygotować się do pierwszej wizyty u ortodonty oraz jak ona przebiega.
Kiedy warto zapisać się do ortodonty?
Warto zapisać się do ortodonty, jeśli podejrzewasz wadę zgryzu u siebie lub swojego dziecka. Istnieje wiele ich rodzajów, a każda z nich daje inne symptomy. Najczęstszymi objawami wad zgryzu są: niewłaściwa symetria twarzy, problemy z prawidłową wymową oraz przeżuwaniem pokarmów. Do powstawania wad zgryzu przyczyniają się: oddychanie przez usta, zgrzytanie zębami (bruksizm), gryzienie przedmiotów (na przykład długopisów), a u dzieci ssanie kciuka, warg, policzków i źle skonstruowanego smoczka. Mogą być one również wrodzone.
Przeczytaj również: Jaka działają ruchome aparaty ortodontyczne?
Pierwsza wizyta u ortodonty, czyli szczegółowy wywiad
Pierwsza wizyta u ortodonty ma charakter informacyjny. Lekarz ortodonta, który przyjmuje na przykład w przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku, przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. Zapyta Cię, co skłoniło Cię do wizyty w gabinecie, poprosi o przedstawienie historii leczenia stomatologicznego oraz wymienienie nawyków, które mogą mieć wpływ na stan Twoich zębów. Na pierwszą wizytę u ortodonty weź ze sobą wyniki badań rentgenowskich uzębienia, jeśli takie masz. Nie zapomnij również o zadbaniu o higienę jamy ustnej bezpośrednio przed udaniem się do gabinetu.
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze przyczyny wady zgryzu?
Niezbędne badania i ustalenie indywidualnego planu leczenia
Podczas pierwszej wizyty lekarz wykona standardowe badania: oceni symetrię twarzy, szerokość szczęk i ich relacje, stan zębów, pracę stawów żuchwowych i języka oraz sposób przełykania i oddychania. W razie potrzeby ortodonta zleci również dodatkową diagnostykę, na przykład wykonanie zdjęć rentgenowskich. Na podstawie wywiadu, badania oraz wyników dodatkowej diagnostyki lekarz ustali indywidualny plan leczenia ortodontycznego: rodzaj aparatu, czas trwania oraz częstotliwość wizyt kontrolnych.
Przeczytaj również: Czy implanty zębowe wyglądają naturalnie?
Jak widzisz, pierwsza wizyta u ortodonty to nie powód do obaw. Jeśli podejrzewasz problemy ze zgryzem u siebie lub swojego dziecka, nie wahaj się i umów się na wizytę. Specjalista zadba o to, aby zęby Twoje lub Twojej pociechy stały się proste.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana