Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przygotować załogę do wypłynięcia na wodę?
Żeglarstwo wielu osobom kojarzy się z wolnością, ale też ryzykiem i przyjemnym dreszczem emocji. Niewątpliwie jest to powód, dla którego cieszy się ono takim zainteresowaniem. Jednak na początku przygody z żeglarstwem mało kto wie, z jaką odpowiedzialnością się ono wiąże. Zazwyczaj dotyczy ona zdrowia i życia kilku osób, dlatego warto być dobrze przygotowanym do rejsu, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i załodze.
Organizacja przestrzeni na jachcie
Czynnikiem, który poprawia organizację rejsu, jest panujący na łodzi porządek. Należy zadbać, aby wszystkie potrzebne rzeczy miały swoje miejsce i były w razie potrzeby dostępne. Powinny one być przywiązane i zabezpieczone, aby na przechyłach nie wypadały za burtę. Z tego samego powodu wszystkie drzwi, szafki oraz skrytki powinny być zamknięte i zablokowane, aby przedmioty w nich nie poruszały się samoczynnie i nie zagrażały załodze.
Szczególne zasady ostrożności dotyczą korzystania z kuchni. Należy przeszkolić załogę, w jaki sposób korzystać z palników oraz gdzie zakręca się zawór gazowy. Bezpieczne żeglarstwo to niezwykle szeroka dziedzina, dlatego, aby dobrze przygotować się do rejsu, warto skorzystać z warsztatów prowadzonych przez Szkołę Żeglarstwa Magellan. Każdy członek załogi powinien również znać działanie kamizelki ratunkowej oraz zasady użycia koła ratunkowego i rzutki ratunkowej.
Osobista ochrona podczas rejsu
Przed rejsem należy pamiętać o odpowiednich ubraniach przeznaczonych do różnych warunków atmosferycznych. Temperatura na otwartej wodzie jest zawsze nieco niższa niż na lądzie, dlatego warto wziąć więcej warstw odzieży i zadbać, aby była ona nieprzemakalna, szczególnie w przypadku, kiedy zapowiadane są opady. Noszenie mokrej odzieży jeszcze bardziej sprzyja wyziębieniu organizmu. Bez względu na pogodę na rejs przyda się także krem z filtrem przeciwsłonecznym. Woda odbija promienie UV, nawet kiedy nasłonecznienie wydaje się nie być duże, dlatego powinno się chronić odsłonięte części ciała.
Kursy żeglarskie przygotowujące do bezpiecznych rejsów
Żeglarstwo to piękny, ale też ryzykowny sport. Dlatego odpowiedzialnie wybierać się w rejs z osobą posiadającą doświadczenie i znającą zasady bezpieczeństwa. Ci, dla których ważna jest samodzielność i niezależność mogą odbyć kurs żeglarstwa umożliwiający zdobycie patentu Żeglarza Jachtowego. Kursy pozwalają opanować umiejętność sterowania jachtem, ale uczą też podstaw pracy zespołowej, co szczególnie ważne podczas kierowania pracą załogi. Uczą także pasjonatów żeglarstwa zasad zachowania się na wodzie oraz stosowania środków ratunkowych i asekuracyjnych zapewniających bezpieczną żeglugę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana