Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Choć pierwsza wizyta u ginekologa może wydawać się młodym dziewczynom stresująca, z czasem regularne odwiedzanie tego specjalisty powinno stać się rutyną – nawet jeśli nie jesteśmy w ciąży ani nie planujemy jej w najbliższym czasie. Aby każda wizyta u ginekologa przebiegła komfortowo i bez nerwów, warto się do niej odpowiednio przygotować. Porady poniżej.
Czym zajmuje się ginekolog?
Lekarzy tych większość z nas kojarzy głównie z prowadzeniem ciąży oraz zapisywaniem środków antykoncepcyjnych dostępnych na receptę, ale ginekolog zajmuje się też leczeniem chorób ginekologicznych oraz zaburzeń hormonalnych i zaburzeń miesiączkowania. Do ginekologa trafiają pacjentki w okresie menopauzy potrzebujące wsparcia w postaci terapii hormonalnej, ale też młode dziewczyny, które dopiero planują rozpoczęcie współżycia. Pomoc ginekologa jest nieodzowna również w przypadku problemów z zajściem w ciążę oraz bólu czy dyskomfortu podczas stosunku. Terapia ginekologiczna obejmuje diagnostykę i leczenie układu rozrodczego pacjentek. W gabinecie ginekologicznym wykonuje się takie badania jak USG płodu, USG ginekologiczne, USG miednicy małej, cytologia, wymazy w kierunku GBS.
O czym pamiętać przed wizytą?
Choć nie zawsze można wybrać sobie dowolny termin wizyty u ginekologa, zwłaszcza jeśli korzystamy tylko z bezpłatnej oferty NFZ, i tak warto pamiętać, by wziąć pod uwagę przebieg cyklu: optymalne będzie tu pierwsze dziesięć dni po okresie, gdyż w tym czasie pacjentki nie odczuwają bólu i dyskomfortu związanego z PMS oraz krwawieniem. Niektóre badania tj. cytologia są niemożliwe do przeprowadzenia podczas miesiączki. Należy przygotować się też na to, że lekarz, zwłaszcza przy pierwszej wizycie, zada szereg pytań dotyczących takich kwestii jak regularność cykli, aktywność seksualna, stosowana antykoncepcja, dolegliwości podczas miesiączek czy choroby ginekologiczne w najbliższej rodzinie. Warto też zabrać ze sobą wyniki badań, jeśli mogą one mieć znaczenie. Jeśli chodzi o aktywność seksualną, warto się od niej powstrzymać około dwie doby przed wizytą. Wskazane jest też, by w tym czasie zrezygnować ze stosowania leków dopochwowych i dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Na wizytę należy przyjść w wygodnym, schludnym stroju, nie zapominając o porannym prysznicu. Jak zauważa nasz rozmówca z NZOZ Vita Longa w Katowicach: ginekolog to lekarz jak każdy inny i wszelkie obawy przed wizytą są niepotrzebne. Co więcej, warto w głowie lub na kartce przygotować sobie listę pytań, które chcemy zadać ginekologowi, tak by niczego istotnego nie pominąć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana