Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przygotować powierzchnię przed malowaniem proszkowym?
Malowanie proszkowe to świetna technika, by pozyskać wyjątkowo estetyczną powierzchnię, która stanowi jednocześnie doskonałe zabezpieczenie przed korozją. W naszym artykule opowiemy, na czym polega proces malowania proszkowego, a następnie zgłębimy jeszcze bardziej temat przygotowania powierzchni przed malowaniem.
Na czym polega malowanie proszkowe?
Malowanie proszkowe elementów stalowych to nie tylko kwestia estetyki, ale także zabezpieczenia przed korozją. Efekt to oczywiście powłoka lakiernicza odporna na wysoką temperaturę, chemikalia i uszkodzenia mechaniczne. Jak powstaje taka powłoka, opowiedzieli nam przedstawiciele lakierni i malarni proszkowej Technikor z siedzibą w Płochocinie pod Warszawą. Malowanie proszkowe rozpoczyna się od nakładania naelektryzowanych cząstek farby proszkowej na powierzchnię metalu. Stworzona z cząstek warstwa utrzymuje się na powierzchni metalu dzięki siłom elektrostatycznym. Następny etap to nagrzewanie elementów do temperatury sięgającej 140-200 st. C. Farba ulega wówczas stopieniu i polimeryzacji.
Przygotowanie metalowych elementów – śrutowanie lub korundowanie
Zanim przystąpimy do malowania proszkowego, element musi zostać odpowiednio przygotowany. Skoncentrujmy się na stali, zaznaczając, że cały proces poprzedzający finalne malowanie proszkowe zależy od stopnia czystości, detali elementów, zastosowania i wymaganej gwarancji. Pierwszy wariant przygotowania powierzchni to śrutowanie lub korundowanie. Śrutowanie nazywamy inaczej piaskowaniem elementów stalowych, czasem używamy tych pojęć zamiennie, przy czym docelowy proces może odbywać się z zastosowaniem różnego rodzaju materiałów ściernych. Chodzi tu o proces usuwania zanieczyszczeń z konstrukcji stalowych, które powstały w wyniku oddziaływania czynników atmosferycznych. Gdy mowa o korundowaniu, to jak wskazuje nazwa, mowa o wykorzystaniu twardych cząsteczek w postaci korundu. Lakierowanie proszkowe może nastąpić po śrutowaniu lub korundowaniu, a jeśli jest taka potrzeba (przed lakierowaniem do zastosowania zewnętrznego), wykonywany jest podkład cynkowy lub epoksydowy proszkowy.
Cynkowanie ogniowe stali i chromianowanie aluminium
W przypadku malowania proszkowego stali procesem przygotowującym element może być również cynkowanie ogniowe. To cykl zabiegów, które mają na celu pokrycie powierzchni elementów cienką warstwą cynku. Warto przy tym dodać, że w warunkach miejskiego środowiska korozyjnego, już sama powłoka cynkowa wykazuje od kilku do kilkunastu razy większą odporność korozyjną.
Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze aluminium. Korozję kojarzymy przede wszystkim ze stalą. Warto jednak wiedzieć, że aluminium w kontakcie ze tlenem tworzy naturalną warstwę utlenioną. Aluminium również można zabezpieczyć metodą malowania proszkowego, przy czym lakierowanie powinno poprzedzić chromianowanie, wytworzenie odpowiedniej powłoki konwersyjnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana