Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przygotować budynek do rozbiórki?
Z punktu widzenia obserwatora, rozbiórka to jedna z najprostszych czynności z dziedziny budownictwa. Wystarczy przecież wynająć ciężki sprzęt i zrównać zniszczony obiekt z ziemią. Niewiele mówi się na temat samego przygotowania budynku do wyburzenia, na co składa się szereg prac i trochę formalności. O czym trzeba pamiętać, decydując się na rozbiórkę?
Czy potrzebna jest zgoda na wyburzenie?
Rozbiórka budynku bez zezwolenia to nic innego jak samowola budowlana. Nawet jeśli obiekt znajduje się w opłakanym stanie technicznym, nie można go usunąć na własną rękę. Uzyskanie zgody na rozbiórkę jest konieczne w przypadku wszystkich budynków, które wymagały pozwolenia na budowę. Ponadto bez wiedzy urzędników nie można zlikwidować obiektu znajdującego się w rejestrze zabytków bądź będącego pod nadzorem konserwatora. Jak uzyskać zgodę na wyburzenie? Trzeba złożyć do Starostwa Powiatowego odpowiedni wniosek wraz z załącznikami. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej lokalnego urzędu. Bez wiedzy urzędników możemy wyburzyć np. altanę ogrodową, szopę na narzędzia czy blaszany garaż.
Rozbiórka budynku krok po kroku
Teren, na którym prowadzone będą prace demontażowe, powinien zostać ogrodzony, choćby tymczasowo. Budynki w złym stanie technicznym grożą zawaleniem, co stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla ludzi i okolicznej infrastruktury. Jak informuje specjalista z firmy wyburzeniowej Taurus:
„Inwestor może zdecydować się na rozbiórkę metodą ręczną lub maszynową. Ta pierwsza zabiera znacznie więcej czasu, ale umożliwia odzyskanie części materiałów. Wyburzenia z udziałem ciężkiego sprzętu polecane są osobom, które pragną szybko i skutecznie uporać się z ruiną i rozpocząć nową inwestycję na pustej działce”.
Zanim fachowcy rozpoczną prace demontażowe, muszą odłączyć obiekt od sieci elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej. Rozbiórkę rozpoczyna się od usunięcia drzwi i okien oraz elementów stalowych. Następnie ekipa wyburzeniowa przechodzi do likwidacji pokrycia dachowego, rozbiórki ścian nośnych i działowych oraz piwniczych. Na koniec piwnicę się zasypuje. Kolejną ważną kwestią jest uprzątnięcie działki z gruzu. Trzeba wywieźć wszystkie odpadki i zutylizować je zgodnie z prawem. Oczyszczona działka bardzo często wymaga jeszcze wyrównania i utwardzenia. Na szczęście większość firm działających w branży wyburzeniowej oferuje również roboty ziemne. Dzięki takiej kompleksowości usług inwestor oszczędza czas i pieniądze, bowiem wszystkie prace realizowane są w ramach jednego zlecenia przez jednego wykonawcę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana