Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przekłuć nos?
Piercing nosa to od lat chętnie wybierana ozdoba ciała. W przeszłości kolczykowanie miało charakter religijny, ale także symbolizowało przynależność do określonych społeczności. Obecnie kolczyk w nosie nadal może być symbolem grup społecznych, jednak pozostaje także dyskretną i subtelną ozdobą twarzy, która z pewnością służy ekspresji osobowości. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania zabiegu?
Jak wygląda przekłucie nosa?
Zapewne większość osób miała styczność z popularnym pistoletem do kolczykowania. Obecnie odchodzi się od tej metody, a już na pewno w przypadku piercingu nosa. Do wykonania kolczyka w nosie zazwyczaj używa się igły wenflonowej lub iniekcyjnej, które są bezpieczne zarówno dla skóry, jak i chrząstki. Oczywiście zabieg przekłucia powinien odbywać się w sterylnych warunkach w profesjonalnym studiu piercingu. Przed przekłuciem, obszar nosa zostaje dokładnie zdezynfekowany i w zależności od konkretnego obszaru, może zostać użyte znieczulenie miejscowe. Następnie, piercer wkłuwa igłę w obszar nosa i zakłada odpowiedni kolczyk. Sam zabieg jest stosunkowo szybki, bo trwa od kilkunastu sekund do kilku minut. Ból oczywiście pozostaje kwestią indywidualną, ponieważ w dużej mierze zależy od progu bólowego, ale także od rodzaju kolczyka i konkretnego miejsca przekłucia.
Jakie istnieją rodzaje piercingu?
Od wieków wykonywane są przekłucia nosa w przeróżnych jego obszarach. Najstarszy, a zarazem najczęściej wybierany jest tzw. nostril piercing, czyli przekłucie płatka nosa. Zazwyczaj kolczyk wykonywany jest w jednym z nozdrzy, ale zdarza się, że osoby decydują się na przekłucie obu stron. Jest to najmniej bolesne miejsce wykonania kolczyka, z racji czego, okres rekonwalescencji nie jest aż tak długi i skomplikowany. Ciekawym rodzajem piercingu jest także septum polegające na przekłuciu chrząstki przegrody nosowej. W trakcie zabiegu zalecane jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, dlatego, że może być to bolesne. Co więcej, w przypadku septum, piercer czasami używa specjalnych szczypiec. Jedną z kolejnych możliwości jest wykonanie kolczyka tuż nad nosem, na skórze między oczami. Jest to jeden z najbardziej bolesnych, a zarazem niebezpiecznych miejsc do przekłuwania, z racji mocnego ukrwienia. W wyniku tego obszar przekłucia bardzo wolno się goi, a co za tym idzie, istnieje ryzyko zakażenia lub odrzucenia kolczyka.
Gdzie wykonać profesjonalne przekłucie nosa?
Samodzielne przekłuwanie jakiekolwiek części ciała jest zdecydowanie odradzane przez specjalistów. Nieumiejętne wykonanie piercingu może skutkować nie tylko nieestetycznym wyglądem, ale także zakażeniem, rozwojem bakterii i silnym bólem. Przekłucie nosa powinno być wykonane w profesjonalnym studio piercingu przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje. W takim przypadku możemy mieć pewność, że studio wyposażone będzie we wszelkie niezbędne elementy do zabiegu, takie jak jednorazowe rękawiczki, znieczulenie, a także kolczyki przystosowane do różnych rodzajów skóry.
O gromne znaczenie ma dobór materiału kolczyka. Materiał w dużej mierze wpływa na tempo gojenia się rany, a także na możliwość wystąpienia powikłań. - jak podkreśla piercer z salonu piercingu Juniorink w Warszawie. Obecnie istnieje możliwość dostosowania materiału nawet do bardzo wrażliwej skóry, tak, aby zapobiec możliwym problemom. Najczęściej proponowanymi, a zarazem wybieranymi rozwiązaniami są kolczyki z tytanu lub stali chirurgicznej.
Pielęgnacja po piercingu
Zazwyczaj specjaliści zalecają i przekazują instrukcję, jak dokładnie dbać o miejsce przekłucia. Normalne jest, że po zabiegu będzie występować opuchnięcie, ból, pieczenie, a także sączenie się krwi. Miejsce wykonania kolczyka w nosie to świeża, otwarta rana, która w danym momencie jest narażona na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Dlatego tak ważne jest, aby nie dotykać rany brudnymi rękoma, w celu zapobieżenia rozwojowi bakterii lub wirusów. Przekłucie zazwyczaj goi się od 4 do 6 miesięcy i w tym okresie należy szczególnie zadbać o higienę nosa. Po piercingu zalecane jest przemywania jego okolic co najmniej 2 razy dziennie, przy użyciu roztworu z soli fizjologicznej lub mydła. Co więcej, należy zwracać szczególną uwagę na produkty kosmetyczne, które używane są każdego dnia, takie jak maseczki czy peelingi. Warto wstrzymać się od preparatów, które mogłyby podrażnić skórę, a tym samym spowolnić proces rekonwalescencji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana