Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przebiega reversal, czyli próba odwrócenia wazektomii?

Wazektomia to męska metoda antykoncepcji polegająca na chirurgicznym przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest to zabieg o małym ryzyku, wysoce skuteczny i często trwały sposób zapobiegania niechcianej ciąży. Mimo że wazektomia jest uważana za trwałą metodę antykoncepcji, istnieje możliwość jej odwrócenia.
Czym jest zabieg reversal?
Reversal, czyli odwrócenie wazektomii, to zabieg, który polega na ponownym połączeniu nasieniowodów, tak aby umożliwić przepływ nasienia z jąder do układu moczowo-płciowego. Oznacza to, że mężczyzna, który poddał się wcześniej wazektomii, może stać się płodny i ojcem dziecka.
Przeczytaj również: Jak przygotować się do pierwszej wizyty u logopedy?
Najczęstszymi powodami dla których mężczyźni decydują się na odwrócenie wazektomii są zmiana partnerki życiowej lub chęć powiększenia rodziny. Reversal może być również rozważony ze względów medycznych, gdy występują powikłania po wazektomii.
Przeczytaj również: Kiedy i jak stosować ziele srebrnika?
Ważne jest, aby pamiętać, że decyzja o reversal powinna być dobrze przemyślana i omówiona z lekarzem, ponieważ zabieg odwracający wazektomię nie zawsze kończy się sukcesem. Cena odwrócenia wazektomii waha się zaś w granicach od 15-18 tysięcy złotych.
Jak przebiega zabieg reversal?
Reversal może być wykonany na dwa sposoby: przez mikrochirurgiczne anastomozowanie nasieniowodów (VEA) lub przez mikrochirurgiczne end-to-side anastomozowanie nasieniowodu z pęcherzykiem nasiennym (VESA). Wybór techniki zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i stanu jego nasieniowodów.
1. VEA polega na bezpośrednim połączeniu przeciętych końców nasieniowodów za pomocą mikrochirurgicznych szwów. Jest to bardziej skomplikowany i czasochłonny zabieg niż VESA, ale daje większą szansę na powrót do płodności.
2. VESA polega na połączeniu przeciętego końca nasieniowodu z pęcherzykiem nasiennym, co umożliwia przepływ nasienia przez alternatywną drogę. Ten zabieg może być stosowany w przypadkach, gdy bezpośrednie połączenie nasieniowodów jest niemożliwe lub utrudnione
Zabieg reversal odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, czas trwania wynosi zazwyczaj 2-4 godziny. Po operacji pacjent pozostaje pod opieką lekarską przez kilka dni, a pełne wyzdrowienie następuje po około 3-6 tygodniach.
Warto pamiętać, że to, czy wazektomia jest odwracalna, zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, czas jaki upłynął od wazektomii czy technika wykonania reversal. Ogólnie rzecz biorąc, im krótszy czas od wazektomii i młodszy wiek pacjenta, tym większa szansa na sukces.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana