Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak prawidłowo regulować rolety zewnętrzne

Systemy automatyki budynkowej stają się coraz bardziej popularne, ponieważ pozwalają nam sterować właściwie dowolnymi funkcjami w domu, między innymi oświetleniem. Do oświetlenia zaliczamy także naturalne światło słoneczne, które wpada do pomieszczeń przez okna. Mogą je przesłaniać rolety zewnętrzne, które powinny być odpowiednio zamontowane i którymi musimy nauczyć się sterować. Rolety to obok żaluzji i markiz jedne z najpopularniejszych osłon słonecznych. Co warto o nich wiedzieć?
Montaż rolet i połączenia elektryczne
Pierwszy etap to oczywiście montaż przesłony, w naszym przypadku rolety. Już na etapie projektu domu powinniśmy przewidzieć miejsca, w których te elementy będą zamontowane. Jeżeli dom będzie ocieplany zewnętrzną warstwą styropianu, sytuacja jest prostsza, niż w przypadku murów jednowarstwowych. Szerokość skrzynki, do której zwijana jest roleta, definiują nam wymiary okna.Należy pamiętać, by skrzynka była osadzona w odpowiedniej głębokości, we wnęce, która jest wbudowana w okienne nadproże, z uwzględnieniem grubości tynku zewnętrznego. Roleta z silnikiem elektrycznym nie różni się od standardowej - dowiadujemy się w firmie Skladokien.pl z Bykowa.Modyfikacją jest sam silnik, który napędza wał, na który zwija się pancerz rolety. W roletach bez silnika mamy taśmę, za pomocą której ręcznie zwijamy i rozwijamy pancerz. Wybierając odpowiedni silnik, należy zwrócić uwagę na moment obrotowy, który powinien być dobrany do masy pancerza rolety oraz na średnicę wałka nawojowego. Uzależniona jest ona od konstrukcji silnika i rolety. Warto skorzystać z rozwiązań, które proponuje nam producent rolety, ponieważ będzie to rozwiązanie sprawdzone.
Kalibracja rolet
Silniki roletowe muszą posiadać wyłączniki krańcowe, które rozłączają obwód zasilania, gdy roleta osiągnie skrajną pozycję - górną lub dolną. Mogą to być ręcznie regulowane przełączniki lub wyłączniki przeciążeniowe, elektroniczne, które wymagają kalibracji. Jest to rozwiązanie bardziej wygodne, ponieważ roleta zatrzyma się, gdy napotka przeszkodę, na przykład otwarte do zewnątrz skrzydło okna, czy przedmiot, który pozostawiliśmy w otworze okiennym, np. pościel, którą chcemy przewietrzyć. Silniki nowoczesnych rolet mają zabezpieczenia termiczne, by silnik nie przegrzał się w trakcie pracy. Jeśli decydujemy się na system automatyki, będą zdarzały się sytuacje, kiedy wiele silników będzie pracowało jednocześnie, dlatego wybierając je, należy zwrócić uwagę, jak głośno pracują. Mówimy np. o poranku, kiedy rolety w całym domu otwierają się, kiedy na zewnątrz robi się jasno. Możemy ustawiać pozycję rolet w dowolny sposób, wymuszając jej ruch do zadanej wcześniej za pomocą oprogramowania pozycji. W bardzo zaawansowanych systemach automatyki możemy ustawić ruch rolet w taki sposób, by w pomieszczeniach naszego domu uzyskać stałą jasność oświetlenia. Większość użytkowników rolet woli jednak wciąż sterowanie ręczne, które nie wymaga przecież wiele wysiłku.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana