Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak powstają odbudowy protetyczne na implantach?

Spis treści
- Implanty zębowe – najważniejsze informacje, o których powinieneś wiedzieć
- Przygotowanie do odbudowy protetycznej na implantach
- Powrót do pełnego uśmiechu
Implanty stanowią jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie odbudowy braków zębowych. Jest ono dedykowane przede wszystkim osobom, które z różnych przyczyn utraciły swoje własne uzębienie – np. z powodu urazów. Dzięki ich zastosowaniu pacjenci mogą bez przeszkód funkcjonować i uśmiechać się, bez obaw o dyskomfort i poczucie wstydu wobec innych.
Implanty zębowe – najważniejsze informacje, o których powinieneś wiedzieć
Jedną z kluczowych informacji dla pacjentów jest fakt, że implanty zębowe nie są widoczne. Są ukryte pod tkankami miękkimi, a widocznym ich elementem są odbudowy protetyczne, przypominające wyglądem naturalne uzębienie pacjenta. Sam zabieg polegający na ich osadzeniu jest stosunkowo mało inwazyjny. Jeśli wykonywany jest zgodnie z prawidłami sztuki, może być uznany za jeden z bezpieczniejszych zabiegów w chirurgii stomatologicznej.
Implanty dentystyczne pełnią tak naprawdę funkcję "korzeni", które w naturalnych warunkach występują w zębach. Osadza się je w kości żuchwy lub szczęki – w ten sposób zamocowane służą następnie jako podstawa do zastosowania odpowiedniej odbudowy protetycznej:
- korony,
- mostu,
- mogą stanowić element utrzymujący dla ruchomej protezy.
Specjalista z firmy ELLMED Centrum Stomatologii i Specjalistyki Ogólnomedycznej zauważa: Warto zaznaczyć, że implanty zębowe stosowane w dentystyce nie służą jedynie do maskowania braku uzębienia. Ich głównym celem jest odtworzenie prawidłowej funkcji układu zgryzowego, przy okazji odtwarzając naturalny wygląd zęba. Niezwykle istotne jest to, z czego tworzone są implanty. Głównym materiałem do budowy implantów jest tytan. Wykazuje on całkowitą biozgodność, a to przekłada się na fakt, że organizm nie traktuje go jak ciała obcego.
Przygotowanie do odbudowy protetycznej na implantach
Implant musi być tak osadzony w kości pacjenta, aby kość mogła się wokół niego odbudować. Proces ten w implantologii ma swój termin – jest to osteointegracja. Uzyskanie takiego efektu stabilizacji implantu pozwala na późniejsze utrzymanie nowo osadzonego "zęba".
Zabiegi związane z implantami wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu, pacjenci nie odczuwają bólu podczas zabiegu, a cały proces przebiega sprawnie. Należy pamiętać jednak, że po zabiegu może pojawić się pewnego rodzaju dyskomfort, czasem połączony z obrzękiem. W celu zminimalizowania uciążliwych skutków należ stosować się do zaleceń pozabiegowych oraz zażywać zaordynowane przez lekarza środki przeciwbólowe.
Osadzenie jednego implantu zębowego w znieczuleniu miejscowym zajmuje przeważnie około 20 minut, przy czym licząc przygotowania pacjenta, personelu oraz podpisanie stosownych dokumentów może zająć w sumie około godziny. Miejsce, w którym implant został osadzony, wymaga następnie zagojenia i swego rodzaju integracji z kością – proces ten średnio zajmuje około 2-3 miesięcy, chyba że zaistnieją specyficzne warunki, np. zostaną użyte biomateriały, wówczas proces ten może wydłużyć się o kilka kolejnych miesięcy.
Powrót do pełnego uśmiechu
Zastosowanie implantów pozwala na przywrócenie pełnego uzębienia u pacjenta, który z różnych powodów je stracił. Zabieg jest bardzo bezpieczny. W większości przypadków szybko można przystąpić do pozostałych czynności protetycznych, które zazwyczaj przeplatają się z oczekiwaniem na wgojenie implantów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana