Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak powstają hafty liturgiczne?
Haft do dzisiaj należy do jednej z najbardziej cenionych technik zdobienia materiałów. Już w starożytności zdobiono kapy i szaty królewskie, w ten sposób uszlachetniając ubiór. Stroje liturgiczne również wywodzą się od noszonej w starożytności odzieży greckiej i rzymskiej. Jednak w odróżnieniu od szat królewskich, piękne zdobienia zaczęły pojawiać się dopiero od VII wieku, a tradycja haftowania strojów liturgicznych pozostała żywa po dziś dzień.
Historia strojów liturgicznych
W pierwszych wiekach stroje noszone przez kapłanów nie różniły się niczym od ówcześnie noszonego ubioru. Na czas mszy kapłan zmieniał strój na świąteczny, a składał się on z długiej, zdobionej dwoma purpurowymi pasami tuniki z rękawami oraz fałdzistej narzuty i sandałów. W VII wieku doszło do znaczącej zmiany, ponieważ szaty zaczęto bardzo bogato zdobić, przedstawiając na nich sceny biblijne i symbole eucharystyczne. Podstawowy element stroju liturgicznego od zawsze stanowił ornat, używany przez duchownych podczas sprawowania liturgii. Ornat jest ubiorem wierzchnim, nakładanym na albę lub komżę, a pierwsze ornaty były wyłącznie białymi szatami. Jak już wspomnieliśmy, dopiero z czasem zaczęto wykonywać je z drogich, barwnych i zdobionych tkanin, bogatych we wzory i hafty. W jaki sposób powstają hafty liturgiczne?Powstawanie haftów liturgicznych
Dzisiaj wykonywaniem haftów liturgicznych zajmują się pracownie haftów, takie jak Studio Haftu Artystycznego w Tarnobrzegu. Tworzenie haftów metodą ręczną lub maszynową pozwala wykonać ornaty i stuły przeznaczone do konkretnych obrzędów, zdobiąc te elementy kapłańskiego ubioru pięknymi wyszyciami. Produkty liturgiczne powstają z zachowaniem specjalistycznego wzornictwa liturgicznego, przy wykorzystaniu wysokiej jakości tkanin i nici.Charakterystyka haftów liturgicznych
Hafty liturgiczne, wykonywane z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły, mogą powstawać na podstawie własnych projektów lub projektów przygotowanych przez pracownie. Jak powstają hafty liturgiczne?- Przyjęcie zamówienia przez pracownię haftów.
- Omówienie projektu haftu liturgicznego i oczekiwanie na jego zatwierdzenie przez klienta.
- Realizacja projektu zgodnego z oczekiwaniami i wyobrażeniami klienta.
- motyw papieski,
- motyw maryjny,
- motyw wielkopostny,
- motyw ślubny,
- motyw pogrzebowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana