Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak powstają filmy 360 stopni?
Technologia rozwija się w ogromnym tempie i z roku na rok przybywa nowoczesnych rozwiązań tworzonych w tej dziedzinie. Dotyczy to między innymi obszaru fotografii i kręcenia filmów. Istnieją możliwości, które pozwalają użytkownikowi przenieść się do wirtualnej rzeczywistości. Szczególnie rozwiniętą formą tej rozrywki są gogle VR, które wykorzystują filmy 360 stopni. Jak się je kręci? Kliknij, aby się dowiedzieć.
Kamera do filmów 360 stopni
Tradycyjne filmy ze względu na to, że mają tylko jeden obiektyw skierowany w konkretną stronę, pozwalają na ograniczone ukazywanie rzeczywistości Tymczasem urządzenie do nagrywania filmów 360 stopni (zwanych też filmami sferycznymi) działa inaczej. Różnica polega przede wszystkim na tym, że ma ono więcej obiektywów, tak że pozwalają one uzyskać obraz wszystkiego, co znajduje się wokół kamery. Dlatego też z obszaru nagrywania powinien wyjść operator urządzenia, tak aby on sam nie znalazł się na filmie. Częścią kamer można sterować zdalnie, dzięki czemu włącza i wyłącza się je będąc niewidocznym dla obiektywu.
Jak nagrywa się filmy 360 stopni?
Wiedząc, jak działa kamera 360 stopni, nietrudno zapewne wyobrazić sobie nagrywanie nią filmu. Urządzenie ustawia się na statywie prostopadle do podłoża, uruchamia się je, a potem wychodzi się sprzed obiektywu (czyli na przykład oddala się o kilkanaście metrów). Jeśli kamerą steruje się zdalnie, można oczywiście włączyć ją później. Po zakończeniu pracy nagrania z poszczególnych obiektywów łączy się w jedno i tak powstaje film 360 stopni.
Po co nagrywa się filmy sferyczne?
Nagrywanie filmów 360 stopni to niewątpliwie bardzo nowoczesna technologia, ale po co właściwie się to robi i jak je później oglądać?
Płaski ekran nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku filmów sferycznych. Najczęściej ogląda się je za pomocą gogli VR – tłumaczy pracownik firmy LAB6. Dzięki temu widz ma wrażenie, jakby przeniósł się do nowej, wirtualnej rzeczywistości. W ten sposób można łatwo zaprezentować dany obszar, co znajduje zastosowanie na przykład w biurach nieruchomości czy na wystawach sztuki.
Filmy 360 stopni wykorzystuje się również do tworzenia gier VR. Gracz może oderwać się od codzienności znajdując się nagle w innym świecie. W przypadku gier, może on nawet na niego wpływać i wchodzić z nim w interakcję. Takie rozwiązanie zapewnia niepowtarzalną rozrywkę, pozwala na relaks i odpoczynek. Filmy 360 stopni mają zatem liczne zastosowania i mogą być wykorzystywane w wielu branżach. Warto znaleźć firmę, która zajmuje się ich nagrywaniem i skorzystać z jej usług.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana