Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta psów – jakich rzeczy powinniśmy unikać?
Podobnie jak w przypadku diety człowieka, głównym źródłem energii dla psów są białka, tłuszcze, węglowodany oraz mikro i makro elementy. Prawidłowa dieta powinna być także bogata w witaminy. Znaczenie przy doborze właściwej diety ma rasa, wiek oraz waga naszego psa, ale także ewentualne skłonności do alergii. Psy, podobnie jak ludzie, mogą nie tolerować niektórych składników spożywczych.
Rodzaje diety
Najkorzystniejsza dla psa jest biologicznie odpowiednia surowa dieta, której 60-80% składu stanowią surowe mięso i kości. Taka dieta dostarcza psu naturalnych minerałów, białek, tłuszczu oraz witamin. Psu nie należy podawać kości gotowanych, zwłaszcza drobiowych. Poza mięsami częstujemy pra warzywami, owocami, surowymi jajami kurzymi czy rybami. Dodatkiem do diety, który poprawia kondycję psiej sierści mogą być oleje, na przykład olej lniany. Psy, które żywią się surowym mięsem i kośćmi mają zwykle piękną sierść, która lśni naturalnym blaskiem i nie potrzebują żadnych dodatkowych suplementów diety. Nie jest to jednak dieta odpowiednia dla psów, które mają nadwrażliwy układ pokarmowy lub mają problemy z nerkami. Dla nich zaleca się przygotowywanie posiłków gotowanych, które składają się z mięsa lub ryb połączonych z wypełniaczem. Może nim być ryż, kasza, makaron czy płatki owsiane. Psiaki, które mają wrażliwe układy pokarmowe najlepiej tolerują mięso z indyka w połączeniu z ryżem.Błędy w żywieniu psów
Niektórzy właściciele stosują dietę mieszaną, podając psom zarówno mięso surowe jak i gotowane, od czasu do czasu uzupełniając posiłki o gotowe przekąski dostępne w sklepach. Gotowa karma, mokra lub sucha, powinna pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Powinniśmy unikać przekąsek dostępnych w dyskontach spożywczych. Popularne chrupki nie są zdrowe dla naszych czworonogów i śmiało można porównać je do fast food'u - dowiadujemy się w Przychodni Weterynaryjnej AS z Piły.Podstawowym błędem, jaki popełniają właściciele czworonogów, jest niewłaściwe zbilansowanie diety. Zbyt duża zawartość tłuszczów na przykład może prowadzić do powstawania otyłości, niedobór składników mineralnych i witamin osłabia organizm naszego pupila. Podobnie działa serwowanie psu składników kiepskiej jakości, na przykład tanich karm dostępnych w sklepach mięsnych, które produkowane są z odpadków. Pies powinien jeść o stałych porach, raz lub dwa razy dziennie. Pierwszy posiłek powinien być podany jakiś czas po porannym spacerze, a drugi wieczorem. Pies nie powinen mieć stałego dostępu do pokarmu, zwłaszcza jeżeli ma skłonności do przejadania się. Musimy pamiętać, by dieta psa była uzupełniona w błonnik i węglowodany.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana