Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak pomóc dziecku w walce z uzależnieniem?
Uzależnienie dziecka to poważny problem. Choć jego początkowe symptomy podobne są do tych, jakie można zaobserwować u osób dorosłych, konsekwencje są znacznie gorsze. Problem ten rzutuje na życie całej rodziny i nie wystarczy rodzicielska miłość, aby pomóc dziecku wyjść z nałogu. Dowiedz się, jakie uzależnienia grożą dziecku, jak rozpoznać pierwsze symptomy i jak wówczas postąpić.
Jakie uzależnienia najczęściej występują u dzieci?
Na wstępie warto rozróżnić uzależnienia od substancji psychoaktywnych od uzależnień behawioralnych. Pierwsze z nich dotyczą palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków lub dopalaczy. Drugie z nich, na które dzieci są obecnie najbardziej narażone, to uzależnienia społeczne i niespołeczne. Mowa o uzależnieniu od urządzeń mobilnych, a także od aktywności w internecie. Uzależnienie u dziecka zależy w dużej mierze od jego postawy życiowej, środowiska czy predyspozycji, jeśli np. jeden z rodziców również ma podobny nałóg. Wówczas mamy do czynienia z osobowością nałogową i takie dzieci są szczególnie narażone.
Przeczytaj również: Na czym polega diagnoza z PCPR?
Jakie są pierwsze symptomy uzależnienia u dzieci?
Duże znaczenie ma relacja rodzica z dzieckiem. Im jest ona lepsza, tym większe szanse na szybkie dostrzeżenie problemu i odpowiednią reakcję. Niektóre zachowania, takie jak izolowanie się przez dziecko, unikanie rozmów bądź kontaktu po powrocie do domu, będą łatwo zauważalne. Niepokojące są postępujące problemy w szkole, ze snem i koncentracją, zaburzenia łaknienia, nadpobudliwość lub przeciwnie – nadmierna ospałość. Dziecko może stać się rozdrażnione i zniecierpliwione, a na pytania reagować agresją. W przypadku substancji psychoaktywnych warto zwrócić uwagę na specyficzne zapachy, rozszerzone źrenice, zaczerwienione oczy czy posiadane przez dziecko przedmioty służące do zażywania tychże substancji.
Jak pomóc dziecku, które jest uzależnione?
Mimo najszczerszych chęci samodzielne próby pomocy dziecku w walce z nałogiem są niewystarczające. Należy wybrać się na wizytę u specjalisty, np. do poradni Psyche w Łodzi. Im szybciej postawiona diagnoza i wybrana terapia, tym większe szanse na szybkie pokonanie nałogu u dziecka. Konieczna jest także współpraca na linii rodzic-specjalista, nawet jeśli leczenie będzie wymagało drastycznych środków. Rodzice dziecka uzależnionego nie powinni się wstydzić szukania pomocy dla dziecka, ani czuć z tego powodu wyrzutów sumienia. Liczy się bowiem przede wszystkim jego dobro i każdy krok poczyniony w tym kierunku. W przypadku dzieci często konieczne jest także podjęcie terapii rodzinnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana