Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak pokonać lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym?
Lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym dotyczy bardzo dużej grupy osób - w różnym wieku. Dentofobia, bo tak nazywa się to schorzenie, objawia się różnymi stadiami zaawansowania. W niektórych przypadkach jest to wyłącznie niewielka obawa czy lęk. Czasami jednak zdarza się, że strach jest wręcz paraliżujący. Wówczas pacjent nie kontroluje swojego uzębienia nawet przez kilka lub kilkanaście lat, a w gabinecie zjawia się dopiero wtedy, kiedy nie może poradzić sobie z bólem wynikającym ze zmian chorobowych. Jak pokonać dentofobię?
Skąd bierze się lęk przed stomatologiem?
Bardzo często zdarza się, że strach przed fotelem dentystycznym wynika z doświadczeń, które miały miejsce w dzieciństwie. Rodzice zbyt późno decydują się na wizytę u stomatologa, twierdząc, że o zęby mleczne nie trzeba dbać tak bardzo, jak o późniejsze zęby stałe. Prowadzi to do sytuacji, w której kilkulatki trafiają do dentysty z poważnymi uszkodzeniami zębów. Konieczne jest wtedy leczenie, które nie należy do przyjemnych. Wówczas może dojść do powstania negatywnych wspomnień, które w przyszłości powodują poczucie zagrożenia.
Specjalista z firmy BARTŁOMIEJ MATRASZEK INDYWIDUALNA PRAKTYKA STOMATOLOGICZNA zauważa: Inny przypadek może dotyczyć kwestii bardzo bliskiej przestrzeni osobistej. Część osób może odczuwać dyskomfort podczas jej naruszenia. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim niewątpliwie można mieć takie odczucie. Również z tego powodu może powstawać dentofobia.
Jak radzić sobie ze strachem przed wizytą u dentysty?
Zazwyczaj lęk przed stomatologiem przyjmuje bardzo łagodne objawy i jest niegroźny. Wówczas konieczne jest racjonalne wytłumaczenie sobie, że zagrożenie jest wynikiem ludzkiej wyobraźni. Istnieją jednak przypadki, kiedy dentofobia osiąga etap paniki. Strach przed wizytą w gabinecie stomatologiczny, jest wtedy tak wielki, że poradzenie sobie z nim nie jest możliwe. W ekstremalnych przypadkach może prowadzić nawet do utraty przytomności. W każdym takim przypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty - psychologa lub psychoterapeuty. Odbycie terapii zazwyczaj przynosi bardzo dobre efekty. Dzięki niej możliwe jest przepracowanie pewnych tematów i uświadomienie sobie, że odczuwany lęk nie jest adekwatny do rzeczywistych zagrożeń, a brak leczenia dentystycznego jest zdecydowanie poważniejszy w skutkach niż systematyczne wizyty
w gabinecie lekarskim.
Istnieją różne typy terapii w zależności od tego, jakiego problemu dotyczą lęki. Mogą być one związane z obawą przed:
- bólem,
- narzędziami dentystycznymi,
- igłą wykorzystywaną podczas znieczulenia,
- smakami lekarstw wykorzystywanych podczas leczenia.
Niektóre z tych fobii nie wymagają konsultacji psychologicznej. Przykładem jest chociażby lęk związany z użyciem igły. Nowoczesne techniki stomatologiczne wpływają na możliwość zastosowania całkowicie bezbolesnej metody znieczulenia komputerowego, gdzie standardowa igła zastąpiona zostaje specjalistyczną aparaturą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana